Dostępne skróty klawiszowe:
Praca, technologie, relacje – jak je uzdrowić? Pod takim hasłem, w formie pracy warsztatowej, podyskutujemy 1 lutego o tym, jakie potrzeby, problemy, nadzieje i zagrożenia widzimy w przemianach technologicznych oraz w codziennych relacjach.
Spotkanie w godz. 14-18 – poprowadzi zespół projektowy Uniwersytetu Śląskiego we współpracy z przedstawicielkami i przedstawicielami spółdzielni CoopTech Hub i kolektywu Grupa Robocza.
Warsztaty będą początkiem badań prowadzonych w ramach projektu NEST, realizowanego we współpracy z uniwersytetami, instytucjami miejskimi i stowarzyszeniami artystycznymi z Irlandii, Francji, USA i Ekwadoru, a w którym to projekcie uczestniczy także Fabryka Pełna Życia.
– Zależy nam na obecności i doświadczeniach ludzi z różnych grup: młodzieży, dorosłych, seniorów, osób z niepełnosprawnościami, pracujących, bezrobotnych – mówi Michał Krzykawski, profesor na Uniwersytecie Śląskim, kierujący Centrum Badań Krytycznych nad Technologiami, zaangażowany w projekt NEST.
– Czy w niedalekim czasie pracę ludzi w Zagłębiu przejmą roboty? Jak może wyglądać świat po automatyzacji pracy i jak to wpłynie na nasz czas wolny, relacje i jakość życia w mieście? Czy polityka miejska powinna brać pod uwagę te przemiany i na ile ma na nie wpływ? To nie scenariusze science fiction, ale pytania, które warto zadać już dzisiaj, żeby zadbać o wspólną przyszłość – dodaje prof. Krzykawski.
Celem projektu NEST (Networking Ecologically Smart Territories) jest utworzenie sieci pracowni terytorialnych, w których będą wypracowywane lokalne modele gospodarcze. Proponowaną metodą badawczą dla takich pracowni są badania współtwórcze.
– Badanie te kładą nacisk na współpracę między naukowcami, artystami i podmiotami lokalnymi (od władz samorządowych, stowarzyszeń i przedsiębiorców do mieszkańców). Współtworzenie oznacza tutaj wnoszenie dobrowolnego wkładu w proces badawczy i tworzenie zróżnicowanych wspólnot umiejętności (praktycznych, życiowych, technicznych, projektowych, artystycznych, teoretycznych) – podkreśla prof. Michał Krzykawski.
Więcej szczegółów o tym projekcie oraz prowadzonych badaniach będzie się można dowiedzieć podczas inaugurującego spotkania w Fabryce Pełnej Życia.