Dostępne skróty klawiszowe:
Dąbrowska Masa Krytyczna wyruszy spod Pałacu Kultury Zagłębia o godz. 14, zbiórka na placu Wolności 20 minut wcześniej.
– Chcemy zachęcić rowerzystów z Dąbrowy Górniczej, i nie tylko, do wspólnej aktywności, a przy okazji posłuchać ich opinii o wybudowanej w mieście infrastrukturze rowerowej i oczekiwaniach względem jej rozwoju – mówi Wojciech Juroff, dyrektor Centrum Sportu i Rekreacji w Dąbrowie Górniczej, które organizuje tegoroczną Dąbrowską Masę Krytyczną we współpracy ze stowarzyszeniem Rowerowa Dąbrowa.
Trasa przejazdu została tak zaplanowana, żeby rowerzyści mogli zobaczyć z bliską nową infrastrukturę komunikacyjną: „obwodnicę”, centrum przesiadkowe i nowy układ komunikacyjny śródmieścia oraz w rejonie stacji kolejowej w Gołonogu.
Zapraszamy całe rodziny, również seniorów, bo jazda na rowerze ma niebagatelne znaczenie dla zdrowia, zmniejszając podatność na udary czy zawały – zachęca Dorota Strumińska, prezes stowarzyszenia Rowerowa Dąbrowa.
***
Bartosz Chmielewski: Jazda na rowerze kojarzy mi się bardziej z odskocznią od zgiełku, tłumu, miasta. Czemu ma służyć wspólny przejazd rowerowy w licznej grupie?
Dorota Strumińska: – Wyjazd na ulicę miasta wielkiej grupy rowerzystów ma przede wszystkim pokazać i uświadomić innym skalę ruchu rowerowego: ludzi jeżdżących na rowerze jest i będzie coraz więcej. Chcemy, żeby kierowcy nas dostrzegli. Niestety, rowerzyści na polskich drogach ciągle nie czują się w pełni bezpiecznie, tak jak to jest w wielu innych europejskich krajach.
A jak pani oceni naszą dąbrowską infrastrukturę rowerową?
– Warto to podkreślić: zrobiono w tym zakresie wiele, nowe drogi rowerowe, zjazdy z rond, centra przesiadkowe. My rowerzyści chcemy jeszcze więcej, ale istotne jest, że ta infrastruktura w Dąbrowie ciągle się rozwija. Osobiście jestem zachwycona, jak szybko i wygodnie mogę dostać się rowerem z domu na Pogorię.
Warto w tym miejscu podkreślić, że wrześniowa trasa przejazdu została tak zaplanowana, żeby rowerzyści nową infrastrukturę zobaczyli z bliska.
– Tak, nasza trasa oprócz terenów zielonych będzie przebiegała przy nowej infrastrukturze rowerowej. Będziemy mogli wspólnie zobaczyć, jak Dąbrowa staje się jeszcze bardziej rowerowa.
Mówi pani „wspólnie”. Rozumiem, że podkreślenie idei wspólnoty w trakcie przejazdu jest istotne?
– Oczywiście! Spotykamy się wielką grupą, którą łączą wspólne zainteresowania. A grupa ta jest różnorodna, rower to świetna opcja do jeżdżenia z małymi dziećmi, ale również dla seniorów – tym bardziej, że regularne korzystnie z roweru ma niebagatelne znaczenie dla zdrowia. Oprócz poprawiania własnej kondycji zmniejszamy podatność na udar i zawał.
Czy poza Dąbrowską Masą Krytyczną można państwa gdzieś jeszcze zobaczyć?
– Dąbrowska Masa Krytyczna to duże i spektakularne wydarzenie, ale my działamy cały czas, np. już kolejny rok organizujemy rodzinne przejazdy rowerowe z przewodnikiem-historykiem, poznajemy naszą małą ojcowiznę. Najbliższy przejazd „Rowerem wokół potoku Trzebyczka” planujemy na 17 września. Z kolei 19 października organizujemy prelekcję „Skąd ząbki w Ząbkowicach”. Wszystkie wydarzenia można śledzić na naszym facebookowym profilu Rowerowa Dąbrowa. A tymczasem widzimy się 16 września na Dąbrowskiej Masie Krytycznej. Serdecznie zapraszam.
Rozmawiał Bartosz Chmielewski