Przejdź do menu głównego Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do treści

Dostępne skróty klawiszowe:

  • Tab Przejście do następnego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Shift + Tab Przejście do poprzedniego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Enter Wykonanie domyślnej akcji.
  • ALT + 1 Przejście do menu głównego.
  • ALT + 2 Przejście do treści.
  • Ctrl + Alt + + Powiększenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + - Pomniejszenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + 0 Przywrócenie domyślnego rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + C Włączenie/wyłączenie trybu kontrastowego.
  • Ctrl + Alt + H Przejście do strony głównej.
13 marca 2024

Umowa podpisana. Przed nami budowa Fabryki Pełnej Życia

Drukuj

Nowe centrum Dąbrowy Górniczej w miejscu dawnej fabryki Defum stanie się faktem w 2026 roku. Spółka Fabryka Pełna Życia, dzięki pozyskaniu 78 milionów złotych z Funduszu na Rzecz Sprawiedliwej Transformacji, przygotowuje pierwszy etap budowy.

W środę w Fabryce Pełnej Życia wicemarszałkowie Anna Jedynak-Rykała i Łukasz Czopik przekazali Wojciechowi Czyżewskiemu, prezesowi należącej do miasta spółki Fabryka Pełna Życia, podpisaną umowę, potwierdzającą otrzymanie wspomnianego wyżej dofinansowania.

– To jedna z tych chwil, w których przekonuję się, że warto mieć marzenia i dążyć do ich realizacji – mówi prezydent Marcin Bazylak.

Pozyskane pieniądze – wraz z wkładem miasta w wysokości 13 mln zł – pozwolą na stworzenie Zielonego Rynku – centralnej przestrzeni naszego miasta – wokół którego znajdą się zrewitalizowane przestrzenie publiczne.

W ramach realizacji I etapu pod nazwą Centrum przemian zaplanowano m.in. doprowadzenie do Fabryki wszystkich sieci, budowę systemów gromadzenia i powtórnego wykorzystywania deszczówki, zielony pasaż, ogród deszczowy i nadanie nowych funkcji dawnej hali montażowej.

Po rewitalizacji hala będzie się składała z dwóch modułów (H8 i B7), stanowiących zamkniętą, dopełniającą się całość, w której przestrzeń poprzemysłowa połączy się z nowoczesną infrastrukturą konferencyjno-targowo-koncertowo-biurową. Dzięki temu, obiekt będzie dostosowany do nowych aktywności. Zapewni przy tym pełną dostępność dla osób z niepełnosprawnościami i osób starszych – co jest głównym wskazaniem projektowym dla całego centrum.

Opis realizowanych obiektów

HALA TWORZEŃ (taką nazwę będzie miał budowany obiekt – nazwa pochodzi, podobnie jak inne powstałe obiekty w przyszłości, od nazw dzielnic Dąbrowy Górniczej) to wielofunkcyjna hala konferencyjno-targowo-koncertowa, która docelowo posłuży jako główne miejsce prezentacji dokonań Młodzieżowego Ośrodka Pracy Twórczej.

Hala przykryta zielonym dachem, za pomocą szklanych wrót zostanie połączona z Zielonym Rynkiem, co sprawi, że w okresie letnim będzie przestrzenią półotwartą – idealną do organizacji koncertów i wydarzeń targowych.

Powyżej nowe centrum Dąbrowy Górniczej – wizualizacja Hali Tworzeń od strony północnej

Nowe centrum Dąbrowy Górniczej – wizualizacja Hali Tworzeń od strony Zielonego Rynku. Znajdzie się tutaj nowoczesna przestrzeń konferencyjno-targowo-koncertowa. Na pierwszym planie widać scenę plenerową, której konstrukcja będzie pochodziła ze starych filarów

Część główna – nowoczesna, eksponująca piękne stare konstrukcje, w pełni wyposażona przestrzeń, umożliwi ustawienie nawet dwóch scen, zapewni 224 miejsca siedzące i ponad 500 stojących, będzie posiadała niezwykłą antresolę nad wejściem, szatnie i toalety.

Część północna – sala ćwiczeń teatralnych, muzycznych, sala taneczna, sale warsztatów artystycznych zaplecze sceniczne, garderoby, toalety, magazyny.

Moduł B7. W czterokondygnacyjnym nowoczesnym budynku biurowo-szkoleniowym, bezpośrednio przylegającym do Hali Tworzeń znajdą swoje miejsce: Centrum Senioralne i Integracji Międzypokoleniowej oraz Centrum Aktywności Obywatelskiej. Wielką atrakcją budynku z pewnością będzie ogród na dachu oraz obrośnięta zielenią fasada południowa.

Parter – punkt informacyjny – centrum informacji obywatelsko-społecznych oraz Centrum Senioralne i Integracji Międzypokoleniowej – 3 małe i 1 duża sala spotkań, toalety.

I piętro – Centrum Aktywności Obywatelskiej i UrbanLab – 6 sal warsztatowych, toalety, magazyn.

II piętro – 7 pomieszczeń biurowych – przestrzenie do pracy współdzielonej, toalety.

Zielony dach – otwarty ogród miejski z instalacją paneli fotowoltaicznych.

Główne atuty zrewitalizowanej przestrzeni:

  • możliwość wydzielania ruchomymi ścianami mniejszych pomieszczeń,
  • dostęp dla wózków inwalidzkich oraz system oznaczeń dla osób niewidomych/niedowidzących – pełna dostępność dla osób z niepełnosprawnościami i starszych,
  • zielony pasaż pod konstrukcjami suwnic, zdroje uliczne,
  • zielony ogród na dachu budynku, zielona fasada B7,
  • panele fotowoltaiczne, pompa ciepła,
  • ławki, siedziska, stojaki rowerowe, stylowe latarnie uliczne, eksponaty z fabryki Defum,
  • stacja roweru metropolitalnego
  • 14 tablic informacyjnych o dzielnicach Dąbrowy Górniczej,
  • przestrzenny napis Defum,
  • odlew historycznej mapy Dąbrowy Górniczej,
  • 5 paneli z ekranem LED, prezentujących historię Defum i Zagłębia Dąbrowskiego,
  • grusze, brzozy, graby, klony, jesiony, kilkadziesiąt gatunków krzewów i byliny integralną częścią nowego centrum miasta,
  • ogród deszczowy i oczka wodne, wykorzystujące wodę pozyskiwaną z retencji, wyposażone w elementy zespołu filtracyjnego, system uzdatniania wody, a także system zasilania w energię elektryczną.

W zeszłym roku spółka Fabryka Pełna Życia złożyła jeszcze jeden wniosek do Funduszu Na Rzecz Sprawiedliwej Transformacji – o dofinasowanie w kwocie 27 milionów złotych. Środki te pozwolą na dokończenie realizacji wszystkich przestrzeni publicznych nowego centrum oraz rewitalizację kolejnych 3 zabytkowych hal. Jedną z nich będzie Hala Ząbkowice o funkcji gastronomicznej i usługowej.

 

Czytaj więcej

Wiadomości

Wesołych Świąt!

Wiadomości

Urząd Miejski nieczynny w wigilię

Strona główna

Krawiectwo przez zabawę

Wiadomości

Ewa Fudali-Bondel nowym zastępcą prezydenta Dąbrowy Górniczej