Przejdź do menu głównego Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do treści

Dostępne skróty klawiszowe:

  • Tab Przejście do następnego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Shift + Tab Przejście do poprzedniego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Enter Wykonanie domyślnej akcji.
  • ALT + 1 Przejście do menu głównego.
  • ALT + 2 Przejście do treści.
  • Ctrl + Alt + + Powiększenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + - Pomniejszenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + 0 Przywrócenie domyślnego rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + C Włączenie/wyłączenie trybu kontrastowego.
  • Ctrl + Alt + H Przejście do strony głównej.
24 września 2024

Szkoły artystyczne z szansą na rozwój

Drukuj

Budynki i otoczenie Liceum Sztuk Plastycznych oraz Zespołu Szkół Muzycznych zostały przekazane resortowi kultury. Taką decyzję podjęli radni miejscy i jest to kolejny krok do tego, żeby pod ministerialnymi skrzydłami szkoły artystyczne prężniej się rozwijały.

W maju Rada Miejska podjęła uchwałę w sprawie przekazania prowadzenia obu placówek ministerstwu. Decyzja z wrześniowej sesji to jej konsekwencja, a dzięki niej będą możliwe m.in. inwestycje i remonty w budynkach.

Szkoły zostaną przejęte przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wraz z nowym rokiem. Zgodnie z zapowiedziami resortu, który od tego momentu będzie odpowiedzialny za ich finansowanie, w Szkole Muzycznej będzie można wybudować wyczekiwaną salę koncertową, a w „Plastyku” wyremontować pracownie plastyczne i spróbować wygospodarować przestrzeń wystawienniczą, gdzie mogłyby być prezentowane dokonania uczniów.

– Przekazanie szkół artystycznych pod nadzór Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego jest dla mnie bardzo istotne, ponieważ będąc pracownikiem Wydziału Oświaty zajmowałam się koordynacją tego projektu. Uważam, że włączenie tych placówek do resortu, który w naturalny sposób zajmuje się promowaniem kultury, pozwoli na lepsze wsparcie artystycznego rozwoju młodych talentów – zaznacza Marta Bobrowska – Juroff, przewodnicząca Rady Miejskiej.

Przejęcie szkół przez ministerstwo to szereg korzyści dla uczniów i kadry. Modernizacje obiektów to stworzenie lepszych warunków do nauki i rozwijania talentów. To również możliwość poszerzenia oferty edukacyjnej. Wraz z tym może wzrosnąć prestiż placówek, co pozwoli przyciągnąć więcej młodzieży utalentowanej muzycznie i plastycznie. Ministerialne finansowanie umożliwi także dostęp do większych środków na doskonalenie zawodowe dla nauczycieli i uczestnictwo w różnego rodzaju projektach artystycznych. Wraz z tym otworzą się nowe perspektywy współpracy z innymi instytucjami kultury, co z kolei pozwoli kadrze na szerszą wymianę doświadczeń i podnoszenie kwalifikacji.

– Przekazanie prowadzenia dwóch naszych szkół artystycznych do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego to ogromna szansa na ich rozwój. Jestem przekonany, że dzięki środkom z ministerstwa utalentowana młodzież z Dąbrowy Górniczej i okolic będzie miała zagwarantowany najwyższy poziom kształcenia oraz najlepsze warunki, m.in. dlatego że ministerstwo deklaruje budowę wyczekiwanej od lat sali koncertowej dla szkoły muzycznej – podkreśla Marcin Bazylak, prezydent Dąbrowy Górniczej.

Prowadzenie i finansowanie szkół artystycznych przez resort kultury to również korzyść dla miasta. Dziś ich funkcjonowanie wspierane jest środkami z budżetu Dąbrowy Górniczej. Po zmianie, zaoszczędzone pieniądze będzie można przeznaczyć na rzecz innych placówek oświatowych.

Zarówno uchwałę majową, jak i tę z 18 września Rada Miejska podjęła jednogłośnie.

fot. Martyna Piątek/www.facebook.com/zspdabrowa

Czytaj więcej

Strona główna

Tężnia w ząbkowickim amfiteatrze

Wiadomości

Człowiek wielu talentów

Wiadomości

Wesołych Świąt!

Wiadomości

Urząd Miejski nieczynny w wigilię