Przejdź do menu głównego Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do treści

Dostępne skróty klawiszowe:

  • Tab Przejście do następnego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Shift + Tab Przejście do poprzedniego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Enter Wykonanie domyślnej akcji.
  • ALT + 1 Przejście do menu głównego.
  • ALT + 2 Przejście do treści.
  • Ctrl + Alt + + Powiększenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + - Pomniejszenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + 0 Przywrócenie domyślnego rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + C Włączenie/wyłączenie trybu kontrastowego.
  • Ctrl + Alt + H Przejście do strony głównej.
31 października 2024

Szkoła rodzenia i znieczulenie zewnątrzoponowe w dąbrowskiej porodówce

Drukuj

Otwarcie szkoły rodzenia oraz umożliwienie korzystania ze znieczulenia zewnątrzoponowego to działania, jakie planuje podjąć dyrekcja Zagłębiowskiego Centrum Onkologii wraz z zespołem oddziału położniczo-ginekologicznego, by zwiększyć liczbę porodów w dąbrowskim szpitalu.

W parze z tymi działaniami konieczne jest takie przeorganizowanie pracy poradni ginekologicznej, by zwiększyć liczbę przyjmowanych pacjentek oraz wykonywanych zabiegów, także popołudniami. Niezbędne jest przynajmniej 50 zabiegów z zakresu ginekologii onkologicznej, które są jednym z warunków uzyskania przez Zagłębiowskie Centrum Onkologii statusu SOLO III czyli najwyższego poziomu Specjalistycznego Ośrodka Leczenia Onkologicznego.

– To kompromisowe rozwiązanie wypracowane na prośbę prezydenta miasta, który wspólnie z koalicyjnymi radnymi miał wątpliwości, czy rozwój onkologii powinien się odbywać kosztem innych obszarów działalności szpitala – mówi Marzena Kula, dyrektor ZCO i dodaje, że jest gotowa na podjęcie tych działań, ale niezbędna jest do tego współpraca ordynatora i zespołu oddziału położniczo-ginekologicznego.

– Jesteśmy gotowi pokryć koszty dodatkowego anestezjologa, by umożliwić przyszłym mamom korzystanie ze znieczulenia zewnątrzoponowego w trakcie porodów. Znalezienie takiego lekarza poleciłam ordynatorowi oddziału – wyjaśnia dyrektor ZCO.

– Wspólnie z dyrekcją podejmujemy to wyzwanie i tak przeorganizujemy pracę oddziału, by zwiększyć zarówno liczbę wykonywanych zabiegów z zakresu onkologii ginekologicznej, jak i liczbę porodów przyjmowanych w szpitalu – deklaruje Jacek Schab, ordynator Oddziału Położniczo-Ginekologicznego ZCO.

Dyrekcja szpitala: Jesteśmy gotowi do otwarcia szkoły rodzenia

– W chwili obecnej szpital nie dysponuje pomieszczeniami, gdzie szkoła mogłaby powstać, ale władze miasta zadeklarowały pomoc w znalezieniu odpowiedniego miejsca w sąsiedztwie szpitala. Dodatkowo podejmiemy próbę takiego zorganizowania pracy, by w soboty na oddziale położniczym mogły się odbywać „dni otwarte”, w trakcie których przyszłe mamy będą mogły zobaczyć miejsce, w którym będą mogły powitać na świecie swoje pociechy – mówi dyrektor Kula.

– W mojej ocenie rozwiązanie, w którym stawiamy na rozwój świadczeń dla pacjentów onkologicznych przy jednoczesnym utrzymaniu możliwości przyjmowania porodów w Zagłębiowskim Centrum Onkologii jest najbardziej optymalne. Cieszę się, że dyrekcja szuka nowych rozwiązań i mocno trzymam kciuki, by ten plan udało się w pełni zrealizować – podsumowuje Marcin Bazylak, prezydent Dąbrowy Górniczej.

Fot. pixabay

Czytaj więcej

Nieruchomości

Wykaz nieruchomości przeznaczonej do zbycia w drodze zamiany

Wiadomości

Nowy wiadukt nad trasą S1 otwarty

Kultura

Kwesta na cmentarzach. Każdy może przyłączyć się do ratowania nagrobków

Wiadomości

Zmiana organizacji ruchu w rejonie cmentarzy i bezpłatna komunikacja