Przejdź do menu głównego Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do treści

Dostępne skróty klawiszowe:

  • Tab Przejście do następnego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Shift + Tab Przejście do poprzedniego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Enter Wykonanie domyślnej akcji.
  • ALT + 1 Przejście do menu głównego.
  • ALT + 2 Przejście do treści.
  • Ctrl + Alt + + Powiększenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + - Pomniejszenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + 0 Przywrócenie domyślnego rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + C Włączenie/wyłączenie trybu kontrastowego.
  • Ctrl + Alt + H Przejście do strony głównej.
15 listopada 2024

Fabryka Pełna Życia z unijnym dofinasowaniem do drugiego etapu

Drukuj

14 listopada 2024 zarząd województwa śląskiego opublikował krótką listę 8 projektów wybranych do dofinansowania ze środków Funduszu na Rzecz Sprawiedliwej Transformacji. W tym gronie znalazł się projekt „Fabryka Pełna Życia – centrum przedsiębiorczości”, czyli drugi etap budowy nowego centrum Dąbrowy Górniczej.

Zgodnie z przyznanym dofinasowaniem do spółki Fabryka Pełna Życia trafi prawie 21 milionów złotych z Unii Europejskiej i prawie 3 miliony złotych z budżetu państwa (całkowita wartość drugiego etapu budowy nowego centrum Dąbrowy Górniczej to 53 miliony złotych).

Wojciech Czyżewski, prezes Fabryki Pełnej Życia: – Pozyskane środki pozwolą na dokończenie realizacji wszystkich przestrzeni publicznych nowego centrum Dąbrowy Górniczej oraz rewitalizację 3 kolejnych zabytkowych hal.

Najciekawszą z nich będzie hala „Ząbkowice” o przeznaczeniu gastronomiczno-targowo-usługowym. Zgodnie z zamierzeniem projektowym – pochodząca z początków XX wieku, dawna hala montażu i obróbki mechanicznej fabryki obrabiarek – aranżacją będzie nawiązywać do Huty Szkła Gospodarczego w Ząbkowicach. Znajdzie się w niej także ekspozycja prezentująca dokonania ząbkowickiej huty.

Widok na Halę Ząbkowice od strony zielonego rynku

Od strony zachodniej hala „Ząbkowice” zostanie połączona z pasażem usługowo-handlowym, w którym znajdzie się przestrzeń muzealna poświęcona historii przemysłu w Zagłębiu Dąbrowskim i Dąbrowskiej Fabryce Obrabiarek „Defum”. Zachodnią pierzeję nowego rynku zamknie zrewitalizowany budynek dawnej kotłowni, zaadoptowany na obiekt usługowo-handlowy.

Podobnie, jak w pierwszym etapie, projekt wyróżnia zieleń, zastosowanie nowoczesnych proekologicznych rozwiązań oraz szacunek dla tożsamości miejsca i przemysłowej historii Dąbrowy Górniczej. Znajdą się tu m.in:

  • zielony pasaż pod konstrukcjami suwnic, zdroje uliczne
  • zielony dach hali „Ząbkowice”, zielony dach na hali pasażu
  • zielone ściany, ogrody wertykalne
  • panele fotowoltaiczne, pompy ciepła
  • ławki, siedziska, stojaki rowerowe, stylowe latarnie uliczne, eksponaty z Fabryki Obrabiarek Defum
  • tablice informacyjne o dzielnicach Dąbrowy Górniczej
  • panele z ekranem LED prezentujące historię Defum i Zagłębia Dąbrowskiego
  • grusze, brzozy, graby, klony, jesiony, kilkadziesiąt gatunków krzewów i byliny, które staną się integralną częścią nowego centrum miasta
  • ogród deszczowy i oczka wodne, wykorzystujące wodę pozyskiwaną z retencji, wyposażone w elementy zespołu filtracyjnego, system uzdatniania wody, a także system zasilania w energię elektryczną

Jak podkreśla Marcin Bazylak, prezydent Dąbrowy Górniczej, przyznane dofinansowanie to efekt długoletnich działań zapoczątkowanych zakupem terenów po dawnej fabryce przez dąbrowski samorząd. Potem był udział w tzw. Modelowej Rewitalizacji Miast – gdzie, dzięki środkom z ówczesnego Ministerstwa Rozwoju, przygotowano koncepcję projektu – oraz powołanie spółki rewitalizacyjnej aż po projekty wykonawcze i złożenie wniosków o dofinansowanie w pierwszych unijnych konkursach.

– Dlatego bardzo się cieszę, bo ta decyzja jest potwierdzeniem ogromnego zaangażowania i wielkiej konsekwencji wielu osób, które od lat pracowały i pracują nad tym projektem. Wszystkim, z całego serca gratuluję – powiedział prezydent Dąbrowy Górniczej.

Już wkrótce początek budowy

Warto podkreślić, że w sumie na budowę nowego centrum Spółka Fabryka Pełna Życia pozyskała już ponad 101 milionów złotych unijnego dofinansowania.

Przypominamy, że obecnie Fabryka Pełna Życia organizuje przetarg na wyłonienie wykonawcy dla pierwszego etapu budowy centrum Dąbrowy Górniczej. Otwarcie ofert zaplanowano na 25 listopada, rozpoczęcie budowy na początku nowego roku, a oddanie do użytku pierwszych zrewitalizowanych obiekty w miejscu dawnych zakładów „Defum” już w roku 2027.

Funkcjonalnym centrum projektu w pierwszym będzie tzw. Zielony Rynek, wokół którego znajdą się zrewitalizowane przestrzenie publiczne. Zaplanowano m.in. doprowadzenie do Fabryki wszystkich sieci, budowę systemów gromadzenia i powtórnego wykorzystywania deszczówki, zielony pasaż, ogród deszczowy, budowę sceny plenerowej i nadanie nowych funkcji dawnej hali montażowej.

Po rewitalizacji hala „Tworzeń” będzie się składała z dwóch modułów stanowiących zamkniętą, dopełniającą się całość, w której przestrzeń poprzemysłowa połączy się z nowoczesną infrastrukturą konferencyjno-targowo-koncertowo-biurową. Dzięki temu, obiekt będzie dostosowany do nowych aktywności. Zapewni przy tym pełną dostępność dla osób z niepełnosprawnościami i osób starszych – co jest głównym wskazaniem projektowym dla całego centrum.

Wnętrze pasażu handlowo-usługowego z wystawą historyczną

Wnętrze Hali Ząbkowice

Wnętrze Hali Ząbkowice

Widok na nowe centrum Dąbrowy Górniczej

Widok na nowe centrum Dąbrowy Górniczej

Źródło wizualizacji: Fabryka Pełna Życia Sp. z o.o.

Czytaj więcej

Biznes

„Lokal na start” po raz jedenasty

Kultura

Weekend w mieście

Wiadomości

Zakopane i Dąbrowa Górnicza laureatami konkursu „Dworzec Roku 2024”

Wiadomości

Dąbrowa na czele Rankingu Samorządów