Przejdź do menu głównego Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do treści

Dostępne skróty klawiszowe:

  • Tab Przejście do następnego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Shift + Tab Przejście do poprzedniego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Enter Wykonanie domyślnej akcji.
  • ALT + 1 Przejście do menu głównego.
  • ALT + 2 Przejście do treści.
  • Ctrl + Alt + + Powiększenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + - Pomniejszenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + 0 Przywrócenie domyślnego rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + C Włączenie/wyłączenie trybu kontrastowego.
  • Ctrl + Alt + H Przejście do strony głównej.
2 kwietnia 2025

Cypelek piękny także po zmroku

Drukuj

Zakończył się montaż oświetlenia po zachodniej stronie Pogorii III. Przy tej okazji ledowe lampy pojawiły się także na znajdującym się po wschodniej stronie cypelku. Jak widać na zdjęciach, wieczorową porą ta przestrzeń prezentuje się z  góry wyjątkowo.

– Dzięki oświetleniu cypelek może tętnić życiem także po zmroku – mówi Marek Mrówka, kierownik Referatu Zarządzania Energią w Wydziale Infrastruktury Miejskiej.

W sumie w ramach podzielonego na dwa etapu projektu „Pogoria jasna i bezpieczna” – mieszkańcy wybrali go do realizacji w ramach IV edycji Budżetu Obywatelskiego – wokół zbiornika zainstalowano 195 słupów z ledowymi oprawami. Dodatkowo na co drugim słupie pojawiły się doświetlacze, które delikatnie eksponują zieleń w pobliżu ścieżki pieszo-rowerowej.

Wokół zbiornika trwa jeszcze montaż światłowodu, który umożliwi podłączenie do sieci 13 kamer monitoringu. Ich zasięgiem będzie objęty m.in. mostek od strony Łęknic, cypelek wraz z wiatą, tunel łączący Pogorię III z  Pogorią IV oraz część zachodnia po stronie torów kolejowych. Zakończenie wszystkich prac planowane jest w połowie kwietnia.

Nowe oświetlenie, oprócz czterokrotnie niższego zużycia energii w porównaniu z tradycyjnymi lampami sodowymi, wyposażone jest w system sterowania, który umożliwia w nocy stopniową redukcję natężenia światła do minimum.

fot. Marek Wesołowski

Artykuł ukazał się w marcowym wydaniu Przeglądu Dąbrowskiego

Czytaj więcej

Wiadomości

Porodówka i ginekologia ma nowego ordynatora

Rekreacja

Remont ścieżki nad Pogorią III

Rekreacja

MKS podjął Zastal, a emocji nie zabrakło

Wiadomości

XI edycja Dąbrowskiego Budżetu Partycypacyjnego. Zmień swoje osiedle