Dostępne skróty klawiszowe:
Kwarantanna dotyczy osób zdrowych, które miały bliski kontakt z osobami zakażonymi lub podejrzanymi o zakażenie koronawirusem. Od 15 marca kwarantanna jest również obowiązkowa dla wszystkich wracających z zagranicy. Przebywacie Państwo w swoim mieszkaniu przez dwa tygodnie − liczone od dnia ostatniego kontaktu z zakażonym lub od dnia następnego po przekroczeniu granicy. Nie wolno wychodzić, nawet z psem na spacer, do sklepu czy do lekarza. Nikomu nie wolno do Państwa przychodzić z wizytą.
Obowiązkowej, 14-dniowej kwarantannie domowej podlegają wszyscy, którzy mieszkają lub współdzielą mieszkanie razem z tymi, którzy powrócili z zagranicy lub mieli kontakt z osobami zakażonymi.
Osoba podczas kwarantanny musi udzielać inspekcji sanitarnej informacji o swoim stanie zdrowia.
W razie jego pogorszenia (w jakimkolwiek aspekcie, nie muszą to być objawy Covid-19, czyli gorączka, kaszel i duszności), należy natychmiast powiadomić Sanepid przez telefon. Całodobowa Infolinia Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Dąbrowie Górniczej na temat koronawirusa to:
795-513-569, 795-513-581, 536-746-412.
Nie. Kwarantanna służy temu, by ograniczyć kontakt z innymi osobami. Nie wszyscy to rozumieją, co pokazuje przykład pewnego młodego mężczyzny w Polsce, poddanego kwarantannie z powodu podejrzenia zakażenia wirusem SARS-Cov-2, który w tym czasie zorganizował spotkanie towarzyskie. Uczestnicy tego spotkania zakazili się wirusem.
Nie. Chodzi o to, by maksymalnie ograniczyć kontakt z innymi osobami. W sytuacji kwarantanny należy poprosić osoby znajome czy bliskie o robienie zakupów i pozostawianie ich pod drzwiami mieszkania. Jeśli kwarantanna dotyczy osoby samotnej, której bliscy nie są w stanie pomóc, powinna się ona zgłosić telefonicznie do Całodobowej Służby Centrum Zarządzania Kryzysowego 32 262 44 10, z prośbą o pomoc. Podczas kwarantanny należy pamiętać o przyjmowaniu przepisywanych leków. Pamiętając o tym warto upoważnić kogoś do odbioru leków wypisanych na e-recepcie. Osoby samotne mogą kontaktować się z numerem telefonu podanym powyżej.
To zależy. Jak tłumaczy Rzecznik Głównego Inspektora Sanitarnego − Jan Bondar, jeśli osoba mieszka w domu z ogrodem i wyprowadza psa na teren swojej posesji, nie podejmując i nie wchodząc w kontakt z innymi osobami, może to robić. Inaczej jest, gdy poddany kwarantannie właściciel psa mieszka w gęsto zaludnionym bloku. W takiej sytuacji już na początku kwarantanny powinien poprosić bliskich lub znajomych o pomoc w opiece nad psem.
Nie. Ograniczamy kontakt z innymi ludźmi do minimum. W sytuacji kwarantanny należy poprosić osoby znajome czy bliskie o wyrzucenie śmieci. O umówionej porze, worek powinniśmy wystawić przed drzwi, a zabierająca go osoba powinna spakować go do dodatkowego worka. W trakcie przenoszenia powinna używać środków ochrony osobistej (rękawiczki, maseczka). W przypadku osób przebywających w izolacji, Główny Inspektor Sanitarny zaleca, aby odczekać 72 godziny od zamknięcia worka – przed przekazaniem go do odbioru. W miarę możliwości worek powinno się spryskać preparatem wirusobójczym. Worka z odpadami nie należy zapełniać powyżej ¾ jego pojemności i nie zgniatać. Jeśli kwarantanna dotyczy osoby samotnej, której bliscy nie są w stanie pomóc, powinna się ona zgłosić telefonicznie do Całodobowej Służby Centrum Zarządzania Kryzysowego 32 262 4410, z prośbą o pomoc.
Dodatkowo:
a) odpady powinny być segregowane i wrzucane do właściwych pojemników (papier, szkło, metale i tworzywa sztuczne, bioodpady, odpady zmieszane),
b) maseczki, rękawiczki i inne środki ochronne stosowane przez osoby zdrowe powinny być uprzednio zebrane w workach, które po zawiązaniu wrzucane są do pojemnika/worka na odpady zmieszane.
Prawo odróżnia te dwie sytuacje. Izolacja to odosobnienie osoby lub grupy osób chorych na chorobę zakaźną albo osoby lub grupy osób podejrzanych o chorobę zakaźną, w celu uniemożliwienia przeniesienia biologicznego czynnika chorobotwórczego na inne osoby. Tymczasem kwarantanna to odosobnienie osoby zdrowej, która była narażona na zakażenie. Kwarantannę stosuje się, aby zapobiec szerzeniu się chorób szczególnie niebezpiecznych i wysoce zakaźnych.
❗❗❗❗
Osoby przebywające w kwarantannie zobowiązane są do pobrania i używania aplikacji na telefon „Kwarantanna domowa”. Szczegóły jej działania oraz linki do pobrania znajdziecie Państwo tu: https://www.gov.pl/web/koronawirus/kwarantanna-domowa
Aplikacja umożliwia potwierdzenie miejsca, w którym przebywa osoba objęta kwarantanną, podstawową ocenę stanu jej zdrowia i bezpośrednie zgłoszenie zagrożenia. Ułatwia też zaopatrzenie w najpotrzebniejsze artykuły osobom, które nie mają takiej możliwości samodzielnie.
Więcej informacji na www.gov.pl/koronawirus / infolinia NFZ: 800 190 590