Dostępne skróty klawiszowe:
Jeszcze w tym roku na ul. 3 Maja pojawią się nowe meble, zieleń i oświetlenie. Dąbrowski samorząd zamierza także zlecić opracowanie dokumentacji przebudowy ulicy. Koncepcja, opracowana w wyniku projektu „Żywa Ulica” jest już gotowa.
Zaniedbana wymarła przestrzeń, zdominowana przez banki i chaotycznie zaparkowane samochody, domagała się interwencji. Dlatego jesienią ubiegłego roku, po analizie danych uzyskanych w wyniku konsultacji społecznych projektu „Fabryka Pełna Życia – rewitalizacja śródmieścia Dąbrowy Górniczej”, dąbrowscy urzędnicy wspólnie z Fundacją „Napraw Sobie Miasto” zapoczątkowali projekt „Żywa Ulica”. Jego celem jest przywrócenie ul. 3 Maja znaczenia i funkcji handlowej. Od października 2017 na ulicy obowiązuje nowa organizacja ruchu, zrobiło się więcej miejsca dla pieszych, uporządkowano kwestie parkowania i dostaw towarów.
Teraz przyszedł czas na kolejny, 3 etap, zmian dotyczących 3 Maja. Jak informuje Damian Rutkowski, zastępca prezydenta Dąbrowy Górniczej – w kwietniu na ulicy pojawią się nowe meble miejskie (wygodne ławki, estetyczne donice i kosze na śmieci) oraz dużo atrakcyjnych i różnorodnych roślin, m.in. surfinie i pachnące krzewy lawendy. W następnej kolejności zostaną wymienione wszystkie oprawy świetlne, a dotychczasowe lampy zastąpi ekologiczne oświetlenie ledowe. Zmiany będą wykonane bez konieczności wymiany nawierzchni i przebudowy infrastruktury podziemnej. Równocześnie Urząd Miejski zleci opracowanie dokumentacji budowlanej oraz wykonawczej dla przebudowy ulicy, która powstanie w oparciu o projekt koncepcyjny.
Z kolei Paweł Jaworski z Fundacji Napraw Sobie Miasto, która w ub. roku wspólnie z zespołem ds. Fabryki Pełnej Życia realizowała konsultacje społeczne i dokonała pierwszych zmian na ulicy, podkreśla – „Chociaż prototypowaniu podlegał wyłącznie odcinek pomiędzy ulicami Sobieskiego i Kadena-Bandrowskiego, nasza koncepcja dotyczy całej ulicy 3 Maja”.
Na odcinku ul. 3 Maja pomiędzy ulicami: Sobieskiego i Kadena–Bandrowskiego zaplanowano realizację pierwszego w regionie woonerfu – rozwiązania urbanistycznego charakteryzującego się wysokim poziomem bezpieczeństwa ruchu oraz walorami estetycznymi i użytkowymi. Miejsce to zapewni dostęp samochodowy w niezbędnym zakresie, jednak ruch pieszy zostanie tu potraktowany priorytetowo. Dodatkowym wyróżnikiem terenu będzie infrastruktura rekreacyjna dla mieszkańców, której brakuje w gęstej zabudowie śródmiejskiej.
Na całym odcinku ulicy utrzymana zostanie zmieniona organizacja ruchu, wprowadzona oznakowaniem zakazu wjazdu od strony ul. Sobieskiego oraz strefy zamieszkania.
Nawierzchnia będzie wymieniona, a pośrodku ulicy pojawią się „zielone wyspy”, czyli trawniki z drzewami w szpalerze. Przestrzeń zostanie oświetlona przez słupy umieszczone w części pieszej (latarnie) i na trawnikach. W sąsiedztwie obiektów zabytkowych zainstalowane zostaną tablice informujące o ich historii i wartościach.
6