Przejdź do menu głównego Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do treści

Dostępne skróty klawiszowe:

  • Tab Przejście do następnego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Shift + Tab Przejście do poprzedniego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Enter Wykonanie domyślnej akcji.
  • ALT + 1 Przejście do menu głównego.
  • ALT + 2 Przejście do treści.
  • Ctrl + Alt + + Powiększenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + - Pomniejszenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + 0 Przywrócenie domyślnego rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + C Włączenie/wyłączenie trybu kontrastowego.
  • Ctrl + Alt + H Przejście do strony głównej.
17 marca 2021

Radni przeciw łączeniu pogotowia

Drukuj

Dąbrowscy radni miejscy sprzeciwiają się połączeniu Rejonowego Pogotowia Ratunkowego w Sosnowcu z Wojewódzkim Pogotowiem Ratunkowym w Katowicach.

Połączenie obu jednostek planuje zarząd województwa śląskiego. Miałoby to nastąpić 1 lipca. Podczas środowej sesji rady miejskiej, radni z Dąbrowy Górniczej jednogłośnie podjęli uchwałę w sprawie wyrażenia sprzeciwu wobec takiego rozwiązania.

– 15 marca, podczas Komisji Ochrony Zdrowia i Pomocy Społecznej Rady Miejskiej, rozmawialiśmy na ten temat z wicemarszałkiem Województwa Śląskiego, dyrektorem Departamentu Nadzoru Podmiotów Leczniczych i Ochrony Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego, dyrektorem Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach, którzy zapewniali radnych, że pacjenci po dokonanej reorganizacji nie odczują żadnej zmiany. Uważamy, że efektami dobrej zmiany winny być wymierne korzyści dla pacjentów. Nie znajdujemy racjonalnych argumentów przemawiających za wprowadzeniem w życie planów Zarządu Województwa Śląskiego. Dlatego też w trosce o bezpieczeństwo zdrowotne mieszkanek i mieszkańców Zagłębia Dąbrowskiego domagamy się zaprzestania prowadzenia działań zmierzających do połączenia Rejonowego Pogotowia Ratunkowego w Sosnowcu z Wojewódzkim Pogotowiem Ratunkowym w Katowicach – mówiła radna Krystyna Stępień, przewodnicząca Komisji Ochrony Zdrowia i Pomocy Społecznej.

Uzasadniając decyzję, radni podkreślili m.in., że nie zgadzają się na centralizację ratownictwa medycznego i zniszczenie jego regionalnego charakteru. W ich ocenie istnieje duże prawdopodobieństwo, że wpłynie to niekorzystnie na działalność całego systemu ratownictwa i pogorszy bezpieczeństwo mieszkańców.

– Podzielam obawy radnych i również jestem zaniepokojony ewentualnymi skutkami, jakie mogą wyniknąć z włączenia Rejonowego Pogotowia Ratunkowego w Sosnowcu w struktury Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach. Najważniejsze dla mnie jest to, aby nie ucierpiało bezpieczeństwo zdrowotne mieszkańców Dąbrowy Górniczej i całego regionu Zagłębia – podsumował inicjatywę radnych Marcin Bazylak, prezydent Dąbrowy Górniczej.

Projekt uchwały sprzeciwiającej się połączeniu jednostek pogotowia poparło jednogłośnie 22 radnych, czyli wszyscy, którzy uczestniczyli w środowej sesji.

Rejonowe Pogotowie Ratunkowe w Sosnowcu obejmuje swym zasięgiem Dąbrowę Górniczą, Sosnowiec, Jaworzno oraz powiaty będziński i zawierciański. Zespoły Ratownictwa Medycznego, które wyjeżdżają na wezwania, stacjonują w Dąbrowie, Będzinie, Czeladzi, Sosnowcu, Jaworznie, Mierzęcicach, Siewierzu, Zawierciu, Kroczycach, Pilicy i Szczekocinach. W strukturze RPR Sosnowiec działa bezpośrednio 27 zespołów, w tym 17 podstawowych, 6 specjalistycznych i 3 transportowe oraz jako podwykonawstwo w Myszkowie 2 podstawowe i 1 specjalistyczny. Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe w Katowicach działa na terenie większość śląskich miast, m.in. Katowic, Chorzowa, Bytomia, Zabrza, Gliwic, Tychów, Żor. Bezpośrednio w strukturze WPR funkcjonuje 77 zespołów ratownictwa medycznego (59 podstawowych i 18 specjalistycznych), a 11 zespołów (7 podstawowych i 4 specjalistyczne) poza strukturą, jako podwykonawstwo.

fot. rprsosnowiec.pl

Czytaj więcej

Strona główna

Weekend w mieście

Wiadomości

Dąbrowski UM wśród Liderów Bezpiecznej Pracy

Wiadomości

Zima daje o sobie znać

Strona główna

Zmagasz się z uzależnieniem, przyjdź na spotkanie