Przejdź do menu głównego Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do treści

Dostępne skróty klawiszowe:

  • Tab Przejście do następnego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Shift + Tab Przejście do poprzedniego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Enter Wykonanie domyślnej akcji.
  • ALT + 1 Przejście do menu głównego.
  • ALT + 2 Przejście do treści.
  • Ctrl + Alt + + Powiększenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + - Pomniejszenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + 0 Przywrócenie domyślnego rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + C Włączenie/wyłączenie trybu kontrastowego.
  • Ctrl + Alt + H Przejście do strony głównej.
16 marca 2018

Pora na weekend

Drukuj

Film, teatr oraz wystawy. To i jeszcze więcej czeka w najbliższy weekend na aktywnych dąbrowian. Zapraszamy!

 

 

PIĄTEK

Klub Malucha  godz. 12.00.
Miejska Biblioteka Publiczna
Cykliczne zajęcia dla dzieci w wieku 2-5 lat w Wypożyczalni dla Dzieci i Młodzieży Biblioteki Głównej. W programie m.in.: gry i zabawy dla najmłodszych, wspólne czytanie i zajęcia plastyczne. Liczba miejsc ograniczona. Zapisy pod nr tel. 32 262 49 14.

Biennale Ilustracji Bratysława, godz. 13.00-19.00.
Pałac Kultury Zagłębia ( Galeria Sztuki)
Biennale Ilustracji Bratysława to prestiżowy, międzynarodowy przegląd autorskich ilustracji książek dla dzieci i młodzieży. BIB odbywa się w każdy nieparzysty rok i jest jedyną tego typu imprezą na świecie. Głównym organizatorem jest Międzynarodowy Dom Sztuki Dla Dzieci BIBIANA w Bratysławie, a patronat nad wydarzeniem obejmuje m.in. UNESCO i Międzynarodowa Unia Książki Dziecięcej.

Każda edycja biennale przyciąga artystów i znawców ilustracji z całego świata. Od 1965 r. zgłoszenia na konkurs nadesłało prawie 8 tysięcy ilustratorów. Podczas przeglądów przyznawane są nagrody: Grand prix, pięć Złotych Jabłek, pięć Plakietek; okazyjnie wyróżnia się także wydawnictwa. Edycja z 2017 r. mogła poszczycić się 373 artystami z 52 krajów, którzy łącznie nadesłali aż 2657 ilustracji. Jury szczególnie doceniło prace autorów z Holandii, Danii, Izraela, Japonii, Meksyku, Ukrainy i Słowacji.

Dodatkowo w drugiej części galerii, na specjalnych panelach, zostanie zaprezentowana wystawa towarzysząca – Bratysława w Europie, Europa w Bratysławie. Ekspozycje, uzupełnione o opisy w języku polskim, prezentują zdjęcia i historię tytułowego słowackiego miasta. Podobnie jak BIB, Bratysława w Europie, Europa w Bratysławie ma charakter edukacyjny. Ponadto wystawy stały się przyczynkiem do spotkania z byłym dyrektorem Instytutu Słowackiego w Warszawie – Milanem Novotnym, podziękowaniem i zwieńczeniem wspólnych projektów, które miały miejsce na przestrzeni lat.

Easy English godz. 15.30., 16.15.
Miejska Biblioteka Publiczna

Kolejne zajęcia z angielskiego dla dwóch grup wiekowych. Do 16 marca można zapisać dziecko na wiosenną edycję. Numer telefonu: 32 639 03 01. Ostatnie wolne miejsca!

Wiosenna Łąka – warsztaty malarskie
Świetlica Środowiskowa w Strzemieszycach Małych
Zapraszamy na wielkie malowanie – uczestnicy na dużym formacie będą starali się przedstawić piękną, zieloną, usłaną kwiatami wiosenną łąkę. Dodatkową atrakcją warsztatów będzie nauka wiosennych piosenek i inne niespodzianki.

Maciej Kot – malarstwo, godz. 17.00. (kawiarnia)
Pałac Kultury Zagłębia
Wystawa malarstwa Macieja Kota będzie prezentowana od 15 marca do 15 kwietnia w godzinach otwarcia Pałacu Kultury Zagłębia, w przestrzeniach wystawienniczych przy sali teatralnej. Wernisaż odbędzie się 15 marca o godz. 17:00 w kawiarni.

Maciej Kot – urodzony 17 listopada 1976 w Dąbrowie Górniczej (woj. śląskie). Artysta którego celem jest wyczerpanie granic możliwości w ukazaniu obrazu sztuki inteligentnej. Realizuję projekty w których lubi sam siebie odkrywać i eksperymentować. W sztuce malarstwa uprawia silny symbolizm. Ekspresyjny i znaczący, mający swój przekaz.

Anatomia prawidłowa człowieka (anatomia patologiczna) i fizjologia stanowi wielce istotny czynnik w sztuce artysty. Inspiracje artystyczne na polu naukowym czerpie realizując prace badawczą w Instytucie, Zakładzie Anatomii Prawidłowej Człowieka, Śląskiego Uniwersytetu Medycznego pod kierunkiem Prof. dr hab. n.med. Grzegorza Bajora.

Maciej Kot to artysta, któremu dzieci zawdzięczaj kolorowe bajkowe szpitale. Szarość w szpitalach zaczął zmieniać od 2000 roku, kiedy to rozpoczął program Motylkowe Szpitale Fundacji Porozumienie bez Barier Jolanty Kwaśniewskiej. 18 lat malując szpitalne wnętrza oddziałów dziecięcych zamienił je w krainy koloru, by pobyt ten mniej bolał. W latach 2000-2018 wymalował już ponad 200 oddziałów szpitalnych dla dzieci.

18 lat malując szpitalne oddziały dla dzieci to więcej dla mnie niż pełnoletniość i zrozumienie o dorosłości decyzji, oraz chęci ukazania tego, co nieco więcej we mnie jest ukryte. Chcę wręcz me bramy intelektualne, twórcze otworzyć.

Ta decyzja otworzyła nowy rozdział w życiu artysty rozpoczynając Studia Podyplomowe na Wydziale Malarstwa w pracowni Prof. dr hab. Andrzeja Bednarczyka Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie i rozpoczynając postępowanie zapowiedzi przygotowując się do otwarcia przewodu doktorskiego w Pracowni Interdyscyplinarnej w pracowni Prof. dr hab. Zbigniewa Bajka.

Uczestniczył w wielu prestiżowych projektach oraz kampaniach. Współpracuję z wieloma Fundacjami, instytucjami, wieloma znanymi artystami muzykami, aktorami, reżyserami, scenarzystami, poetami, naukowcami: zapraszając ich do wspólnego działania na rzecz zainicjowania wartości czym jest Kultura, Sztuka, Nauka. Działania artysty zostały wielokrotnie wyróżnione, odznaczone przez liczne instytucje.

Mecenas Akademii Sztuki, Klubu Integracji Europejskiej w Warszawie (do roku 2013). Rzecznik Prasowy i Konsultant ds. Kreatywności i Kultury Organizacyjnej Szpitala dziecięcego Im. Prof. J. Bogdanowicza w Warszawie (do roku 2013). Artysta również zawodowo zajmował się procesami terapii zajęciowych wykorzystując nauki psychologii i psychologii barw.

Od 2015: Główny projektant i realizator programu marki Kubuś Kubusiowe Szpitale.

SOBOTA

Biblioteka Planszówek, godz. 10.00.
Miejska Biblioteka Publiczna
Zapraszamy wielbicieli planszówek do spędzenia czasu, grając w gry bez prądu.

F44 Red Game Jam – stwórzmy grę komputerową
Wyższa Szkoła Biznesu godz.9.00. – 21.00.
F44 Red Game Jam to 12-godzinne wydarzenie polegające na tworzeniu gier komputerowych organizowane przez Klub Studencki F44 Red. Zadaniem uczestników jest stworzenie gry, którą będą mogli się pochwalić podczas końcowej prezentacji. Event rozpocznie się od prezentacji wprowadzającej do silnika Unity – tak, aby nawet początkujący byli w stanie stworzyć swoją pierwszą grę. Ponadto, uczestnicy będą mogli skorzystać z pomocy bardziej doświadczonych organizatorów, którzy chętnie podzielą się swoją wiedzą. Głównymi celami tego eventu jest nauka, poznanie nowych ludzi oraz zdrowa rywalizacja.

Klub Studencki F44 Red zaprasza maksymalnie 50 osób w każdy stopniu zaawansowania programistycznego, również początkujących. Można korzystać ze swojego sprzętu komputerowego – warunkiem jest posiadanie środowiska UNITY do tworzenia gier 2D/3D oraz edytora grafiki rastrowej 2D i 3D (np. Blender).
Strony wydarzenia: https://www.facebook.com/F44-Red-570493623304152/ oraz  https://twitter.com/F44_RED .

Prowadzący: Członkowie Klubu Studenckiego F44 Red: Dawid Raszka, Adam Polok, Edyta Legierska, Tomasz Honkisz, Michał Drab.

Opiekun Klubu: mgr inż. Piotr Sroczyński – wykładowca Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej. Niezależny ekspert w dziedzinach zarządzania projektami i systemów i aplikacji komputerowych, 20 lat praktyki w projektowaniu i konstruowaniu systemów informatycznych, 13 lat prowadzenia projektów w roli Project Managera. Jako PM zarządzał wieloma dużymi projektami o zasięgu miejskim, wojewódzkim i krajowym. Jego wieloletnia działalność dydaktyczna związana jest m.in. z przygotowaniem wysoko wykwalifikowanej kadry managerów IT oraz kluczowych specjalistów stanowiących trzon zespołów realizujących projekty IT.

Konflikt hybrydowy na Ukrainie, godz. 11.30.-13.00.
Wyższa Szkoła Biznesu  – Audytorium Maximum (parter)
Sytuacja na Ukrainie, zwłasza w jej wschodniej części, od kilku lat żywo interesuje opinię publiczną. Stan w tej części Europy ma kilka obliczy. Jednym z nich jest tzw. konflikt hybrydowy. O nim opowie prof. dr hab. Piotr Mickiewicz, politolog, wykładowca akademicki. Naukowiec specjalizuje się w problematyce globalnych i regionalnych uwarunkowań bezpieczeństwa. Mickiewicz przewodniczy Okręgowemu Komitetowi Olimpiady Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym. Pełni funkcję redaktora naczelnego „Rocznika Bezpieczeństwa Międzynarodowego”. Był także wykładowcą Akademii Marynarki Wojennej. Odznaczony m.in. Brązowym Krzyżem Zasługi i Medalem Komisji Edukacji Narodowej.

Wydarzenie odbędzie się w ramach Festiwalu Nauki.

Światowy Dzień Wody z Dąbrowskimi Wodociągami, godz. 14.00.-18.00.
Centrum Handlowe Pogoria
Przyroda dla wody, to hasło tegorocznych obchodów Światowego Dnia Wody. Z tej okazji w CH Pogoria dzieci będą malować tysiąc latawców i parasolek. Goście będą mieli okazję zobaczyć występ artystów z Młodzieżowego Ośrodka Pracy Twórczej. Część centrum handlowego zamieni się w wielkie akwarium. Wszystko za sprawą pływających pod sufitem rybek, wykonanych przez podopiecznych z Młodzieżowego Ośrodka Pracy Twórczej, którzy na warsztat wzięli materiały z recyklingu: papier i tkaniny. Z nich powstało kilkadziesiąt kolorowych wodnych stworzeń.

To tylko niektóre atrakcje przygotowane na ten dzień. Wszystko po to, by zwrócić uwagę na kurczące się zasoby wody na świecie. Problem ten coraz poważniej dotyka także Polski.
Organizatorem Światowego Dnia Wody są Dąbrowskie Wodociągi.

Kino Dzieci prezentuje: „Wielka przygoda małej linii i inne filmy krótkie”, godz. 15.00.
Kino Kadr
Seans w ramach cyklu Kino Dzieci Prezentuje. Kategoria wiekowa: 4+ (lektor), czas trwania: 53 min
W skład zestawu wchodzą następujące filmy:
Nie jestem myszką Wielka Brytania 2015, 2 min
Ośmiornica Niemcy 2015, 4 min
Pan Patyk Wielka Brytania 2015, 27 min
Tygrysek Niemcy 2015, 4 min
Uciekające ciastko Francja 2015, 8 min
Wielka przygoda małej linii Francja 2016, 8 min

Bohaterowie tego zestawu krótkometrażowych przygód nie raz wpadną w kłopoty. Na szczęście wszystkie przeciwności uda się im przezwyciężyć dzięki dobremu humorowi i sile przyjaźni.

Dzieci poznają Pana Patyka (kolejna po Gruffalo i Miejscu na miotle adaptacja książki Julii Donaldson), smakowite Ciasteczko, które ucieka z talerza, Tygryska głodomorka, gotującą przysmaki Ośmiornicę i Lucy, która bardzo nie lubi, gdy mama nazywa ją „myszką”. Na koniec mała czerwona linia wyruszy w podróż przez życie ze swoim znalazcą.

NIEDZIELA

 Lampa Aladyna – Niedzielne Poranki Teatralne, godz. 10.30.-11.30.
Dom Kultury w Ząbkowicach
Adaptacja jednej z najsłynniejszej opowieści Szeherezady. Baśnie tysiąca i jednej nocy to piękne, poetyckie historie przybliżające egzotykę krajów dalekiego wschodu. Spektakl w całości mówiony wierszem, przeplatany orientalną muzyką. Podczas spektaklu dzieci biorą czynny udział poprzez robienie zakupów oraz pomoc w sprzątaniu bazaru, mają także możliwość zatańczenia w strojach nietoperzy. Barwne, piękne kostiumy oraz elementy scenografii w pełni oddają baśniową atmosferę spektaklu. Przesłanie baśni to zwrócenie uwagi na znaczenie uczciwości, szacunku i odpowiedzialności. Humorystycznie potraktowane są perypetie tytułowego bohatera, któremu udaje się wyjść cało z opresji dzięki sprytowi i chęci niesienia pomocy innym.

Piosenka nie tylko dla dzieci – koncert rodzinny, godz. 15.30.
Pałac Kultury Zagłębia (sala kameralna im. M. Spisaka)
Piosenka nie tylko dla dzieci to kolejny koncert rodzinny realizowany w ramach programu edukacyjnego pod nazwą Tajniki muzyki, który odbędzie się 18 marca o 15:30 w Sali Kameralnej Pałacu Kultury Zagłębia.

Koncert połączy ze sobą teksty wybitnych poetów i muzykę znakomitych polskich kompozytorów. Wiersze Juliana Tuwima, Jana Brzechwy, Kazimiery Iłłakowiczówny czy Janiny Porazińskiej z muzyką min. Witolda Lutosławskiego, to tylko niektóre przykłady połączeń tworzących wspaniałe polskie piosenki dla dzieci. Będzie można również usłyszeć piosenki z filmu Akademia Pana Kleksa oraz utwory z tekstami Agnieszki Osieckiej. Koncert to muzyczna podróż do krainy słowa, która dla dzieci będzie dobrą zabawą, a dla dorosłych powrotem do chwil dzieciństwa.

Przygoda z ogrodnikiem – spektakl, godz. 16.00.
Pałac Kultury Zagłębia
Przygoda z ogrodnikiem to czarna komedia z zaskakującą puentą wybitnego kanadyjskiego autora – Norma Fostera, znanego z takich hitów jak Długi ŁYKend, Ostra Jazda i Między łózkami.
Para aktorów – Państwo Dzicy, po latach pracy w teatrze, porzucają ambicje i mizerne życie aktorów teatru objazdowego. Zostają ekspertami od samodoskonalenia osobowości i jeżdżą po świecie z szkoleniami motywacyjnymi. Kiedy są na szczycie kariery ich małżeństwo powoli się rozpada. Jaki udział ma w tym ogrodnik Państwa Dzikich… Czy z pomocą stanowczej agentki uda im się pozostać na szczycie, a jednocześnie odnaleźć prawdziwych siebie i odnowić wzajemną miłość?

Wyrafinowany humor, chwile refleksji i wyśmienita obsada: Anna Mucha, Edyta Herbuś, Katarzyna Ankudowicz, Artur Krajewski, Bogdan Kalus, oraz Michał Sitarski to wszystko powinno Was przyciągnąć bardziej niż wykłady jakiegokolwiek guru od motywacji…

– Panie i Panowie. Proszę zapiąć pasy i otworzyć umysły, ponieważ doznacie na sobie siły „Metody Dzikich”. Seminarium zmieniające życie. Stworzone po to, żeby osadzić Was na ścieżce emocjonalnego i profesjonalnego sukcesu. A teraz… oto dwoje specjalistów od samorealizacji, którzy będą przewodnikiem po meandrach Waszych osobowości, aż do osiągnięcia celu. Dyrygenci Waszego przebudzenia i nowego początku. Mężczyzna i kobieta, którzy przez siedem burzliwych lat ulepszali życie na całym globie. Powitajmy ich proszę… autorzy poradnika „Sukces, to ciągła praca nad sobą” i najlepiej sprzedającej się ostatnio książki „Dzikość w środku”… oto przed Wami Hal i Cindy Dziki!

Czas trwania spektaklu: ok. 2 godz. 15 minut (w tym przerwa)

Obsada:
Anna Mucha
Edyta Herbuś
Katarzyna Ankudowicz
Artur Krajewski
Bogdan Kalus
Michał Sitarski

Scenariusz: Norm Foster (Kanada)
Reżyseria i tłumaczenie: Mirosław Połatyński
Kostiumy: Aneta Suskiewicz
Scenografia: Witold Stefaniak

CAŁY WEEKEND

W czterech ścianach życia, godz. 17.00.
Kino Kadr
Gatunek: dramat, kraj produkcji: Belgia 2017 czas trwania: 85 min
Reżyseria: Philippe Van Leeuw, Obsada: Hiam Abbass, Diamand Bou Abboud, Juliette Navis
Sensacja 67. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Berlinale i zdobywca nagrody publiczności w sekcji Panorama. Ważny i potrzebny dramat o wojnie domowej w Syrii, wymieniany jednym tchem z głośnym dokumentem Ostatni w Aleppo.

Bohaterką filmu jest matka trojga dzieci, uwięziona wraz z rodziną w budynku w Damaszku znajdującym się pod stałą obserwacją snajpera. Zamknięci w klaustrofobicznej przestrzeni niczym w bunkrze, bohaterowie nie mogą opuszczać mieszkania za dnia ani w nocy. Ryzykują nawet wtedy, gdy podchodzą do okien lub głośno rozmawiają. Jak zdobyć jedzenie? Jak przeżyć kolejną dobę? To nie jest wyjątkowa sytuacja, to syryjska codzienność…

W roli głównej występuje wybitna aktorka izraelska Hiam Abbass, której międzynarodowy rozgłos zapewniły role w takich filmach jak Spotkanie Toma McCarthy’ego, Monachium Stevena Spielberga czy Exodus: Bogowie i królowie Ridleya Scotta. W 2017 Hiam Abbass można było oglądać w superprodukcji Blade Runner 2049 Denisa Villeneuve’a.

Happy end godz. 19.30.
Kino Kadr
Gatunek: dramat, obyczajowy, kraj produkcji: Francja, Austria, Niemcy 2017 czas trwania: 107 min
Reżyseria: Michael Haneke, Obsada: Isabelle Huppert, Jean-Louis Trintignant, Mathieu Kassovitz, Fantine Harduin, Franz Rogowski
Najnowszy film Michaela Hanekego z Isabelle Huppert, Jean-Louis Trintignantem oraz Mathieu Kassovitzem w rolach głównych. Kilka dni z życia bogatej mieszczańskiej rodziny. Dni, podczas których wyjdą na jaw długo skrywane sekrety. Kilka dni, które zakończą się… happy endem?

Pod najbardziej ironicznym z tytułów w dorobku Hanekego kryje się jeden z najbardziej intrygujących filmów twórcy – szokujący, a jednocześnie zaskakująco zabawny. Michael Haneke bierze pod lupę najgłębiej skrywane emocje i to, jak internet, którego używamy do komunikacji ze światem, niepostrzeżenie zmienia nasze życie intymne i relacje z najbliższymi.

Z jednej strony Happy End to zbiór ikonicznych motywów pojawiających się w filmach Hanekego (międzypokoleniowy konflikt, dysfunkcyjna rodzina, przemoc, władza technologii). Z drugiej zaś – diagnoza stanu społeczeństwa. Happy End to wybitne kino, na które składają się zarówno reżyseria jednego z największych mistrzów, jak kreacje gwiazd francuskiego kina: Isabelle Huppert (Elle, Pianistka), Matthieu Kassovitza (Amelia) i Jean-Louis Trintignanta (Miłość).

Czytaj więcej

Kultura

Bilety jak świeże bułeczki. Miała być dodatkowa pula, a będzie dodatkowy koncert

Rekreacja

Przełamanie jeszcze nie teraz. Następna szansa w czwartek

Wiadomości

Zima – wyzwania i obowiązki

Wiadomości

Wspieraj Lokalnie. Przekaż 1,5 proc. podatku dla OPP w Dąbrowie Górniczej