Przejdź do menu głównego Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do treści

Dostępne skróty klawiszowe:

  • Tab Przejście do następnego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Shift + Tab Przejście do poprzedniego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Enter Wykonanie domyślnej akcji.
  • ALT + 1 Przejście do menu głównego.
  • ALT + 2 Przejście do treści.
  • Ctrl + Alt + + Powiększenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + - Pomniejszenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + 0 Przywrócenie domyślnego rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + C Włączenie/wyłączenie trybu kontrastowego.
  • Ctrl + Alt + H Przejście do strony głównej.
14 kwietnia 2025

„Artystyczny wielogłos” rozbrzmiewa w pałacowej galerii

Drukuj

Do 9 maja w galerii PKZ można oglądać wystawę „Artystyczny wielogłos”. To ekspozycja prezentująca dokonania kilkudziesięciu twórców związanych z polskim środowiskiem akademickim.

W Galerii Sztuki PKZ prezentowanych jest ponad 60 prac, wykonanych przez 50 autorów. W kolekcji znalazły się prace z zakresu ceramiki, szkła artystycznego, rzeźby, instalacji artystycznej, malarstwa, grafiki, rysunku i fotografii. Wystawa jest reinterpretacją wielowątkowego projektu zatytułowanego „Solo i w duecie. Wielogłos artystycznych postaw”, zrealizowanego w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu na przełomie 2024 i 2025 roku.

Zobacz fotorelację z wernisażu

Wystawę „Artystyczny wielogłos” można oglądać do 9 maja w Galerii Sztuki PKZ od wtorku do piątku, w godz.12-19.30. Wstęp wolny.

Wystawa realizowana jest we współpracy z Akademią Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu, pod opieką kuratorską Katarzyny Koczyńskiej-Kielan i Bożeny Sacharczuk.

***
Artystyczny wielogłos

Wystawa stanowi reinterpretację obszernego projektu zatytułowanego „Solo i w duecie. Wielogłos artystycznych postaw”, zrealizowanego w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu.

Ekspozycja w przestrzeniach Galerii Sztuki PKZ w Dąbrowie Górniczej, zatytułowana „Artystyczny wielogłos”, stanowi nową aranżację wybranych dzieł, przy zachowaniu pierwotnej idei opartej na dialogu interdyscyplinarnym zainicjowanym przez artystów związanych z Wydziałem Ceramiki i Szkła wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta, do którego zaprosili osoby z macierzystej uczelni działające w obrębie innych dyscyplin jak malarstwo, grafika, rysunek, fotografia oraz artystów z ośrodków akademickich w Polsce, którzy w swojej twórczości wykorzystują materię ceramiczną. Dzięki rozbudowanej ekspozycji obecna prezentacja ujmuje szerokie spektrum zagadnień poruszanych współcześnie w sztuce, inicjując „artystyczne sprzężenia” pobudzające do odkrywania związków ideowych, tematycznych czy też formalnych.

Tak poprowadzona narracja wystawy uświadamia zarówno wspólnotę ideową artystów, jak i źródła tematyczne, z których czerpią współcześnie bez względu na materię, w jakiej się wypowiadają. Daje ona wgląd w szerokie spektrum kierunków oraz eksplorowanych dyscyplin. Jest również znakomitym przewodnikiem po samej ceramice artystycznej, ukazującej bogactwo środków wyrazu i działań, które plasują ją na równi z innymi współczesnymi formami sztuki.

Kuratorki projektu
Katarzyna Koczyńska-Kielan
Bożena Sacharczuk

Czytaj więcej

Wiadomości

Wesołych Świąt Wielkanocnych

Rekreacja

Koszykarskie święta w dobrym nastroju

Wiadomości

Gminny Program Rewitalizacji otworzy drogę do ubiegania się o dofinansowanie ważnych zadań

Wiadomości

Nowoczesna szkoła z przestrzenią do nauki i sportu