Dostępne skróty klawiszowe:
W Dąbrowie Górniczej schronienie po 24 lutego znalazło do tej pory około 500 uchodźców z Ukrainy. Około 140 osobom dach nad głową zapewnia obecnie miasto, pozostali korzystają z mieszkań prywatnych.
Uchodźcy, którzy po 24 lutego przybyli do Dąbrowy Górniczej, to głównie matki z dziećmi. Według danych z 17 marca, do dąbrowskich szkół i przedszkoli zapisało się już 220 dzieci i młodzieży z Ukrainy: 50 do przedszkoli, 155 do szkół podstawowych i 15 do szkół średnich.
Z myślą o uchodźcach w Pałacu Kultury Zagłębia odbyło się w środę pierwsze Dąbrowskie Forum dla Ukrainy. W zamyśle organizatorów, ma to być cykliczne miejsce integracji społeczności ukraińskiej, a jednocześnie okazja do spotkań z przedstawicielami miasta i dąbrowskich organizacji, które oferują uchodźcom pomoc i wsparcie.
Pomysł okazał się trafiony, a ogromne zainteresowanie ze strony obywateli Ukrainy sprawiło, że planowane początkowo w Sali Agora spotkanie zostało przeniesione do Sali Teatralnej, gdzie przywitał wszystkich Marcin Bazylak, prezydent Dąbrowy Górniczej.
W holu przy Sali Teatralnej rozstawione zostały tematyczne stoliki. Informacji obywatelom Ukrainy z pomocą tłumaczy udzielali m.in.: pracownicy Urzędu Miejskiego, Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, Powiatowego Urzędu Pracy, Centrum Aktywności Obywatelskiej, Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej, Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej In Corpore, Fundacji Przystań, Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, Komendy Miejskiej Policji oraz Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego i Straży Granicznej.
W czasie gdy dorośli pytali o najbardziej zajmujące ich sprawy, najmłodszymi uczestnikami Forum zajmowały się animatorki z Pałacu Kultury Zagłębia.
– Panie pytały m.in.: jak, gdzie i kiedy można się będzie starać o świadczenia, które wypłaci ZUS i MOPS. Udzielaliśmy informacji, jakie trzeba spełnić wymagania, żeby uzyskać te świadczenia – mówi Natalia Wierzelewska, naczelnik Wydziału Polityki Społecznej o pytania przy stoliku „Pomoc społeczna”, które MOPS współdzielił z ZUS.
Uchodźcy prosili, by informacje o świadczeniach z ZUS i MOPS upowszechniać w językach ukraińskim i rosyjskim.
Przy stoliku „Praca” padały m.in. pytania o kursy języka polskiego, także dla osób, które już mają obiecaną pracę. O możliwość zatrudnienia w konkretnym zawodzie pytali np. pedagog, stomatolog i fizyk jądrowy. Na miejscu można było zapoznać się z przygotowanymi już propozycjami zatrudnienia. Kolejne oferty na następną środę wspólnie przygotują PUP wraz z Zagłębiowską Izbą Gospodarczą i Dąbrowskim Inkubatorem Przedsiębiorczości.
O naukę języka polskiego wiele osób pytało także przy stoliku „Edukacja”. Tam udzielano również wskazówek, jak zapisać dzieci do żłobka, szkół i przedszkoli. Z takiej możliwości zamierza skorzystać kolejnych 40 osób.
Przy stoliku „Kultura i sport” padały pytania o ofertę zajęć sportowych i rekreacyjnych, także dla dorosłych. – Często pytania były bardzo konkretne. Na przykład mama pytała o zajęcia bokserskie dla syna, który w rodzinnym kraju był mistrzem okręgu – mówi Zdzisława Górska-Nieć, zastępca naczelnika Wydziału Marki Miasta, Kultury i Sportu.
Z ofertą zajęć kulturalnych, rekreacyjnych i sportowych dla społeczności ukraińskiej można się zapoznać na stronie miasta w zakładce Pomoc Ukrainie. Poświęcony temu tekst jest na bieżąco aktualizowany.
– Bardzo dziękuję wszystkim Ukrainkom i Ukraińcom, którzy przyjęli nasze zaproszenie oraz za wszystkie inspirujące rozmowy i gotowość do współpracy. Dziękuję również wszystkim współpracownikom z Urzędu Miejskiego oraz miejskich instytucji, w tym Pałacu Kultury Zagłębia będącego współorganizatorem Forum, wolontariuszom i tłumaczom za zaangażowanie i profesjonalną obsługę dzisiejszego spotkania. Chciałbym też podziękować przedstawicielom administracji rządowej, którzy przyjęli zaproszenie na spotkanie i służyli fachową informacją w zakresie spraw, które wykraczają poza kompetencje samorządu lokalnego. – mówi Marcin Bazylak, prezydent Dąbrowy Górniczej.
Dąbrowskie Forum dla Ukrainy będzie się odbywać w Pałacu Kultury Zagłębia w każdą środę o godz. 17.
Fot. zdjęcie główne: Marek Wesołowski