Przejdź do menu głównego Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do treści

Dostępne skróty klawiszowe:

  • Tab Przejście do następnego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Shift + Tab Przejście do poprzedniego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Enter Wykonanie domyślnej akcji.
  • ALT + 1 Przejście do menu głównego.
  • ALT + 2 Przejście do treści.
  • Ctrl + Alt + + Powiększenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + - Pomniejszenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + 0 Przywrócenie domyślnego rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + C Włączenie/wyłączenie trybu kontrastowego.
  • Ctrl + Alt + H Przejście do strony głównej.
21 marca 2024

Dialog buduje zaufanie i pozwala rozwijać miasto

Drukuj

O tym dlaczego ta kadencja samorządowa była inna od poprzednich, o ważnych inwestycjach zrealizowanych w Dąbrowie Górniczej oraz o zbliżających się wyborach samorządowych rozmawiamy z Marcinem Bazylakiem, prezydentem Dąbrowy Górniczej.

Przegląd Dąbrowski: Panie Prezydencie, jak ocenia Pan mijającą kadencję samorządową?

Marcin Bazylak: – Była to jedna z najtrudniejszych kadencji w ponad 30-letniej historii samorządu terytorialnego w Polsce. Epidemia Covid-19 i stan zagrożenia epidemicznego obowiązujący przez ponad 30 miesięcy, wybuch wojny w Ukrainie i napływ fali uchodźców, którzy w Polsce znaleźli bezpieczne schronienie, lawinowy wzrost inflacji czy nieprzychylność rządu PiS i systematyczne pomniejszanie dochodów samorządów. To niezwykle trudne wyzwania, z którymi przyszło nam się mierzyć w ostatnich latach.

Nie przeszkodziło to jednak w realizacji kluczowych dla miasta inwestycji.

– Nie przeszkodziło, bo w Dąbrowie Górniczej stawiamy na dialog i współpracę – zarówno lokalnie, jak i na szczeblu centralnym. Dlatego też realizując swoje obietnice starałem się przede wszystkim współpracować ze wszystkimi środowiskami i organizacjami działającymi w mieście.

Ta kadencja to niewątpliwie czas realizacji dużych inwestycji infrastrukturalnych, które mogliśmy zrealizować dzięki ogromnemu wsparciu ze środków unijnych. To m.in. modernizacja głównych dróg w mieście wraz z linią tramwajową czy budowy centrów przesiadkowych z wyczekiwanym od lat remontem dworca i budową sieci dróg rowerowych. Były to ważne inwestycje znacząco podnoszące jakość życia w naszym mieście.

Podsumowując – gdy patrzę na projekty, które zrealizowaliśmy w ostatnich pięciu latach odczuwam wielką satysfakcję. Daliśmy radę w naprawdę ciężkich warunkach. Moim współpracownikom i wszystkim, który udzielili nam wsparcia – należą się wielkie podziękowania.

Sporo zmieniło się również w szpitalu.

– Porządkowanie spraw szpitala rozpoczęliśmy od audytu i zmiany stylu zarządzania. Doprowadziliśmy też do ugody z wykonawcą rozbudowy szpitala. Obecnie sytuacja Zagłębiowskiego Centrum Onkologii jest dobra, placówka pozyskała nowe kontrakty, w tym na leczenie onkologiczne, m.in. niezwykle dokładne badania PET. Przede wszystkim Zagłębiowskie Centrum Onkologii, będące jednym z najnowocześniejszych ośrodków w regionie, ma zapewnione stabilne funkcjonowanie. To wszystko pozwala patrzeć na szpital z nadzieją, ale należy pamiętać, że w tej kwestii jeszcze dużo pracy przed nami, m.in. starania o środki unijne z Krajowego Planu Odbudowy, które pozwolą na modernizację szpitala.

Nie mniej uwagi poświęcono szkołom i przedszkolom.

– Na inwestycje w obszarze oświaty przeznaczyliśmy łącznie ponad 185 mln zł. Na tę kwotę składają się zarówno mniejsze, doraźne prace remontowe, jak i kompleksowe modernizacji i rozbudowy przedszkoli i szkół. Warto tu wymienić m.in. remont i rozbudowę 10 przedszkoli na terenie miasta, budowę sali gimnastycznej oraz rozbudowę budynku Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 1 w Błędowie, kompleksową termomodernizację Zespołu Szkół nr 4 na Łęknicach oraz rozpoczęcie prac związanych z rozbudową i modernizacją Szkoły Podstawowej nr 26 w Łośniu.

A co dalej z Fabryką Pełną Życia?

– To projekt, który w najbliższym czasie mocno przyspieszy. Stanie się tak za sprawą ponad 78 mln zł dotacji z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. Środki te pozwolą na rozpoczęcie pierwszego etapu prac budowlanych na terenie dawnej fabryki obrabiarek Defum.

Przypomnę, że w roku 2019 wyremontowaliśmy budynek fabrycznego warsztatu, w kolejnych latach dokonaliśmy koniecznych wyburzeń i zabezpieczeń, a stworzona przy warsztacie przestrzeń z licznymi punktami gastronomicznymi stała się ulubionym miejscem spotkań dąbrowian. Jednocześnie, spółka Fabryka Pełna Życia przygotowywała wnioski o dofinansowanie, projekty budowlane i wykonawcze rewitalizacji przestrzeni publicznych i dawnych hal. Dzięki temu teren Fabryki jest gotowy to rozpoczęcia inwestycji.

A zatem dąbrowianki i dąbrowianie w końcu doczekają się nowego centrum miasta, na co jeszcze mogą liczyć w przypadku Pana wygranej w tegorocznych wyborach samorządowych?

– Wierzę w naszą wspólną wygraną – wielu środowisk i organizacji, które łączy przekonanie, że tylko razem, bez względu na partyjne szyldy, możemy skutecznie rozwijać nasze miasto, by Dąbrowa Górnicza stawała się miejscem przyjaznym dla wszystkich mieszkańców, niezależnie od ich wieku, statusu społecznego i światopoglądu.

Mówię o tym, po pierwsze dlatego, że w wyborach na prezydenta naszego miasta startuję z szerokim poparciem, m.in. Koalicji Obywatelskiej i Towarzystwa Przyjaciół Dąbrowy Górniczej, po drugie, bo udało nam się stworzyć samorządową listę kandydatów do rady miejskiej, na której znaleźli się ludzie Lewicy, Trzeciej Drogi i liderzy lokalnych środowisk.

Jeśli wygramy, a głęboko w to wierzę, będziemy kontynuować przemianę Dąbrowy Górniczej w miasto nowoczesne: z wygodnym transportem publicznym, dobrą infrastrukturą komunikacyjną doskonale przygotowaną dla ruchu rowerowego (w obrębie miasta i terenów rekreacyjnych), ale też z bezpiecznymi drogami i wygodnymi chodnikami. Miasto z solidną ofertą edukacyjną, perspektywiczną pracą (w usługach i nowoczesnych zakładach produkcyjnych), dobrym klimatem do prowadzenia własnego biznesu i łatwym dostępem do tanich mieszkań  (TBS-y, mieszkania komunalne, wynajem długoterminowy w formule SAN). Miasto czyste, uporządkowane i zielone – zaadoptowane do zmian klimatycznych. Nadal też będziemy wspierać przemianę Dąbrowy Górniczej w miasto obywatelskie, w którym ludzie się przyjaźnią i wzajemnie sobie pomagają.

Jakich inwestycji możemy się spodziewać w najbliższych latach?

– O kilku już wspomnieliśmy. Przed nami m.in. zakończenie budowy 3 budynków mieszkalnych w formule TBS przy ul. Kwiatkowskiego, budowa nowych dróg i dróg rowerowych, m.in. drogi łączącej ul. Legionów Polskich z ul. Sobieskiego, nowej drogi łączącej Aleje Zagłębia Dąbrowskiego z ul. Kolejową wzdłuż torów kolejowych, kontynuacja remontu ul Kasprzaka, remont ul. Młodych, przebudowa ul. Podlesie, kontynuacja przebudowy ul. Ujejskiej oraz ul Broniewskiego wraz z przyległymi, uruchomienie dąbrowskiego program remontów chodników – nowe chodniki w Twojej dzielnicy, na który chcemy przeznaczy co najmniej 4 miliony złotych rocznie, kompleksowa modernizacja Domu Kultury Ząbkowice wraz z otoczeniem, zagospodarowanie budynków dworcowych i kontynuacja generalnych remontów szkół i przedszkoli.

Nie zamierzamy zwalniać z przemianą Dąbrowy Górniczej, a nasze projekty wynikają z przemyślanej, wydyskutowanej z mieszkańcami strategii rozwoju. Mówię tu o Strategii „Dąbrowa Górnicza 2030”. To obszerny dokument, który zawiera dokładny spis celów operacyjnych, a także bardzo konkretną listę projektów, na realizację których umówiliśmy się z mieszkańcami naszego miasta.

Fot. Marek Wesołowski

Rozmowa ukazała się w lutowym numerze „Przeglądu Dąbrowskiego”

Czytaj więcej

Kultura

Bilety jak świeże bułeczki. Miała być dodatkowa pula, a będzie dodatkowy koncert

Rekreacja

Przełamanie jeszcze nie teraz. Następna szansa w czwartek

Wiadomości

Zima – wyzwania i obowiązki

Wiadomości

Wspieraj Lokalnie. Przekaż 1,5 proc. podatku dla OPP w Dąbrowie Górniczej