Przejdź do menu głównego Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do treści

Dostępne skróty klawiszowe:

  • Tab Przejście do następnego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Shift + Tab Przejście do poprzedniego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Enter Wykonanie domyślnej akcji.
  • ALT + 1 Przejście do menu głównego.
  • ALT + 2 Przejście do treści.
  • Ctrl + Alt + + Powiększenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + - Pomniejszenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + 0 Przywrócenie domyślnego rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + C Włączenie/wyłączenie trybu kontrastowego.
  • Ctrl + Alt + H Przejście do strony głównej.
9 września 2019

Dożynkowe święto

Drukuj

Kolejne Dożynki za nami! W tym roku dąbrowskie Święto Plonów odbyło się w nowej formule, która bardzo spodobała się mieszkańcom.

Dożynki to największe święto wszystkich rolników. Od wieków był to wyjątkowy czas w kalendarzu każdego mieszkańca wsi. Za zebrane owoce ziemi, dzięki którym rolnik i jego rodzina mogli przeżyć kolejny rok składano podziękowania Bogu oraz siłom natury. Proszono też o obfite plony w następnym roku. Dąbrowa Górnicza nie jest miastem rolniczym, lecz ze względu na rozległe tereny zielone, na których dawniej uprawiano ziemię, co roku kultywowana jest tradycja dożynkowa.

Tegoroczna uroczystość rozpoczęła się jak zwykle orszakiem dożynkowym Kół Gospodyń Wiejskich na czele z kołem z Ujejsca, przedstawicieli OSP, władz miasta oraz miast ościennych, gości specjalnych i mieszkańców. Następnie wszyscy uczestnicy pochodu wzięli udział w polowej Mszy Świętej, w namiocie dożynkowym ustawionym w Parku Hallera. Po liturgii prezydent Marcin Bazylak i przewodnicząca Rady Miejskiej Agnieszka Pasternak  dokonali uroczystego otwarcia dożynek. Nie zabrakło występów artystycznych przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich i zespół PKZ Gołowianie. W tym roku dąbrowskie święto plonów odwiedził gość specjalny – premier Mateusz Morawiecki.

Oprócz wymienionych atrakcji, każdy uczestnik mógł wziąć udział w zabawach tanecznych – pośpiewać i potańczyć wraz z Kapelą Janicek, zespołem Swing Like That czy Warszawską Orkiestrą Sentymentalną. Nie zabrakło też straganów prezentujących tradycyjne rzemiosło – w ramach Jarmarku Rzemiosła i Rękodzieła oraz warsztatów przygotowanych przez Pałac Kultury Zagłębia i MOPT.

Impreza w Parku Hallera trwała do godzin wieczornych. „Gospodarze spisali się na medal” – takimi słowami podsumowywali imprezę uczestnicy dożynek. Jeśli nie było Wam dane świętować razem z nami, żałujcie! Ale uspakajamy – kolejne dożynki już za rok!

Czytaj więcej

Wiadomości

CH Pogoria będzie jeszcze większa! Rozbudowa galerii na 16. urodziny

Nieruchomości

Wykaz nieruchomości przeznaczonej do sprzedaży

Biznes

DIP w listopadzie czeka na przedsiębiorczych

Wiadomości

Centrum logistyczne zamiast Expo Silesia