Dostępne skróty klawiszowe:
Z tej okazji, pod hasłem „Dzień dobry Dąbrowo” postanowiliśmy pokazać Państwu jakie zmiany w ostatnich latach zaszły w naszym mieście i z radością powiedzieć „Dzień dobry Dąbrowo”.
– Dąbrowa Górnicza ma nareszcie piękny dworzec w centrum wraz z nowoczesną infrastrukturą komunikacyjną w postaci centrum przesiadkowego, nowych dróg, w tym rowerowe czy nowych torowisk tramwajowych. To zmiany najbardziej widoczne, ale nie jedyne – mówi Bartosz Matylewicz, rzecznik prasowy dąbrowskiego urzędu i wylicza, że to również termomodernizacje i rozbudowy przedszkoli oraz szkół, rewitalizacje parków, a także stworzenie nowych trenów zielonych.
Informacje dotyczące tych realizacji trafiły do przestrzeni publicznej i możecie je Państwo znaleźć na miejskich bilbordach, wiatach przystankowych, citylightach, na elewacjach i wewnątrz miejskich instytucji, a także na stronie internetowej miasta oraz w miejskich kanałach mediów społecznościowych.
Inwestycje to jednak nie wszystko. Dąbrowa Górnicza od zawsze jest miastem ludzi aktywnych, którzy każdego dnia w realizują się w nim zawodowo, tutaj realizują swoje pasje i zarażają nimi innych.
– Dlatego też do kampanii Dzień dobry Dąbrowo zaprosiliśmy mieszkańców, którzy przed kamerą zgodzili się powiedzieć za co lubią swoje miasto – podsumowuje rzecznik i zachęca do śledzenia profili miasta na Facebooku oraz Instagramie.
***
Najważniejsze inwestycje miejskie zrealizowane w latach 2018-2024:
Do najważniejszych elementów inwestycji w Centrum należała m.in. budowa bezkolizyjnego tunelu pod torami kolejowymi, jako przedłużenie ulicy Kościuszki do ulicy Limanowskiego, zamknięcie dla kierowców przejazdu kolejowego w ciągu ulicy Konopnickiej i zastąpienie go podziemnym przejściem pieszo-rowerowym, budowa parkingu od strony ul. Kościuszki oraz ul. Limanowskiego (łącznie 375 miejsc) oraz infrastruktury dla zatrzymujących się autobusów, a także budowa całkiem nowej drogi, która za Hutą Bankową połączyła ulicę Sobieskiego z nowym centrum przesiadkowym i dalej ul. Kościuszki i Kolejową. Ważnym elementem inwestycji był również remont ul. Kolejowej, podczas którego została wykonana nowa nawierzchnia, droga rowerowa, odnowiono chodniki i zamontowano oświetlenie.
Zadanie było realizowane wspólnie przy udziale Gminy Dąbrowa Górnicza i PKP PLK S.A.
Część kolejowa tego przedsięwzięcia obejmowała budowę trzech nowych peronów, w tym jednego, pozwalającego na zatrzymywanie się w Dąbrowie Górniczej na stałe oprócz pociągów regionalnych, także pociągów międzynarodowych, jadących np. do Wiednia, Pragi.
W Gołonogu zakres prac obejmował: likwidację przejazdu kolejowo-drogowego w ciągu ul. Parkowej, budowę tunelu pod torami na wysokości ul. Witolda Uklańskiego i ul. Parkowej wraz z przebudową skrzyżowania ul. Parkowej z ul. Wczasową oraz przebudową skrzyżowania ul. Witolda Uklańskiego z Aleją Zagłębia Dąbrowskiego.
Realizacja: 2019-2023
Koszt inwestycji: 208,8 mln zł
Modernizacja linii tramwajowej biegnącej przez miasto, stworzenie zintegrowanych przystanków autobusowo-tramwajowych, likwidacja sygnalizacji świetlnych i przebudowa skrzyżowań na ronda, nowe oświetlenie i drogi rowerowe, wyniesione przejścia dla pieszych wzdłuż całej linii tramwajowej.
Realizacja: 2022-2024,
Koszt inwestycji: 116,4 mln zł
Budowa dróg dojazdowych i układu komunikacyjnego w rejonie ulic: Olszowej, Konopnickiej i Malinowe Górki, budowa przystanku autobusowego i parkingów w przy Centrum Sportów Letnich, budowa nowych dróg rowerowych i tunelu pieszo-rowerowego łączącego Pogorię III i Pogorię Iv.
Realizacja: 2019-2020
Koszt inwestycji: 13,1 mln zł
Rewitalizacja pierwszego obiektu dawnej fabryki Defum – budynku warsztatu, a także uzbrojenie całego terenu i stworzenie strefy spotkań licznie odwiedzanej przez mieszkańców Dąbrowy Górniczej i nie tylko.
Realizacja: 2018-2020
Koszt inwestycji: 8,6 mln zł
Park Zielona, Park Hallera, Park Podlesie, Plany im. Harcmistrza S. Piotrowskiego
Realizacja: 2018-2023
Koszt inwestycji: 54 mln zł
Budowa sali gimnastycznej oraz rozbudowa budynku Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 1 w Błędowie.
Kompleksowa termomodernizacja i rozbudowa Zespołu Szkół nr 4 na Łęknicach
Rozpoczęcie prac związanych z rozbudową i modernizacją budynku Szkoły Podstawowej nr 26 w Łośniu.
Termomodernizacja budynku pawilonu nr II Sztygarki.
Realizacja: 2019-2024
Koszt inwestycji: 107,5 mln zł
Przedszkole nr 11 przy ul. Krasińskiego, Przedszkole nr 1 przy ul. 1 Maja, Przedszkole nr 4 na osiedlu Cieszkowskiego, Przedszkole nr 9 przy ul. Górniczej, Przedszkole nr 14 i Przedszkole nr 36 przy ul. Tysiąclecia na osiedlu Kasprzaka, Przedszkole nr 20 przy ul. Adamieckiego, Przedszkole nr 29 przy ul. Ludowej oraz Przedszkole nr 39 przy ul. Mireckiego na osiedlu Mydlice, a także Przedszkole nr 32 na Osiedlu Manhattan.
Realizacja: 2020-2023
Koszt inwestycji: 73,6 mln zł