Przejdź do menu głównego Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do treści

Dostępne skróty klawiszowe:

  • Tab Przejście do następnego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Shift + Tab Przejście do poprzedniego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Enter Wykonanie domyślnej akcji.
  • ALT + 1 Przejście do menu głównego.
  • ALT + 2 Przejście do treści.
  • Ctrl + Alt + + Powiększenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + - Pomniejszenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + 0 Przywrócenie domyślnego rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + C Włączenie/wyłączenie trybu kontrastowego.
  • Ctrl + Alt + H Przejście do strony głównej.
12 sierpnia 2024

Informacja komendanta miejskiego PSP na temat pożaru przy ul. Filtrowej

Drukuj

Stanowisko Kierowania Komendanta Miejskiego PSP w Dąbrowie Górniczej przyjęło kilkanaście zgłoszeń o pożarze przy ul. Filtrowej (okolice dawnej Kopalni Paryż) o godz. 14:01 w dniu 10.08.2024 r. Mieszkańcy z różnych stron Dąbrowy Górniczej zgłaszali widoczne, duże zadymienie. Niestety, nikt ze zgłaszających nie był w stanie precyzyjnie określić miejsca zdarzenia.

Podobne zgłoszenia wpłynęły do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Będzinie. Również bez konkretów co do miejsca pożaru.

W celu poszukiwania miejsca zdarzenia zadysponowano jednocześnie zastępy Państwowej Straży Pożarnej z JRG Dąbrowa Górnicza oraz JRG Będzin. Dym widoczny był z dużej odległości jednak zastępy krążąc ulicami wokół, nie były w stanie dotrzeć do miejsca pożaru. Po kilkunastu minutach do Stanowiska Kierowania dotarła informacja od zgłaszającego, który znalazł się w pobliżu miejsca zdarzenia. Okazało się że pali się dzikie wysypisko śmieci. Jednak dojazd do niego nadal był utrudniony. Do miejsca zdarzenia prowadził zalany wodą wąski tunel pod torowiskiem przy ulicy Filtrowej (brak możliwości dojazdu). Natomiast dojazd do miejsca zdarzenia od ul. Obwodnica Śródmieścia zastawiony był betonowymi elementami.

O godz. 14:39, w momencie przyjazdu zastępów Państwowej Straży Pożarnej na miejsce, zastano w pełni rozwinięty pożar odpadów w postaci beli flizeliny zmieszanych ze sprasowanymi kartonami znajdującymi się na górze składowiska. Informację o „belach ze sprasowaną makulaturą” przekazałem telefonicznie Panu Prezydentowi, który od pierwszych minut interesował się działaniami zastępów na miejscu. Informację tą przekazałem na podstawie rozpoznania będących na miejscu strażaków, którzy podejmowali działania gaśnicze widocznej pryzmy przykrytej makulaturą.

Ustalono, że na składowisku nie ma odpadów niebezpiecznych (np. beczek z chemikaliami). Akcję gaśniczą utrudniał zmienny wiatr oraz silne zadymienie. W pierwszej fazie działania polegały na gaszeniu palącej się pryzmy oraz oddzieleniu i ograniczeniu powierzchni pożaru do minimum.

Podczas działań ustalono również, że na tym terenie znajduje się wiele kanałów, jako pozostałości po wyburzonych budynkach co znacznie wpływało na bezpieczeństwo działań ratowników.
W kolejnej fazie działań podano pianę gaśniczą, która przyniosła bardzo szybki efekt gaśniczy i w konsekwencji pożar został o godz. 15:08 opanowany (w terminologii pożarniczej – pożar, który się nie rozprzestrzenia). Mimo szybkiego opanowania, pożar przedostał się w głąb beli co znacznie skomplikowało i wydłużyło akcję.

Podjęto decyzję o zadysponowaniu na miejsce koparki, której zadaniem miało być przerzucanie i przemieszczanie spalonych materiałów co w efekcie zwiększyło skuteczność prowadzonej akcji. Na miejsce zdarzenia została zadysponowana również, Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Chemicznego i Ekologicznego. Przyrządy pomiarowe na miejscu zdarzenia w bezpośredniej strefie działań, wskazały przekroczone wartości lotnych związków organicznych (8ppm) oraz obecność tlenku siarki – strażacy pracowali w sprzęcie ochrony układu oddechowego.

Ponadto dokonano pomiarów atmosfery na terenie miasta przy:

  • ul. Graniczna – LZO 0ppm, tlenek siarki 0ppm, zawartość tlenu w powietrzu 20,9%
  • ul. Sobieskiego – LZO 0ppm, tlenek siarki 0ppm, zawartość tlenu w powietrzu 20,9%
  • ul. Królowej Jadwigi pomiar realizowano z dwóch stron ulicy – LZO 0ppm, tlenek siarki 0ppm, zawartość tlenu w powietrzu 20,9%
  • al. Józefa Piłsudskiego – LZO 0ppm, tlenek siarki 0ppm, zawartość tlenu w powietrzu 20,9%
  • ul. Limanowskiego – LZO 1ppm, tlenek siarki 0ppm, zawartość tlenu w powietrzu 20,9%
  • ul. Filtrowa– LZO 0ppm, tlenek siarki 0ppm, zawartość tlenu w powietrzu 20,9%

Mimo charakterystycznego zapachu, który unosił się nad Miastem – podczas prowadzonych pomiarów przez grupę chemiczną, nie stwierdzono przekroczonych stężeń, które mogłyby zagrażać zdrowiu lub życiu mieszkańców Dąbrowy Górniczej.

W trakcie działań współpracowano z Wydziałem Zarządzania Kryzysowego, Wydziałem Ochrony Środowiska oraz funkcjonariuszami KM Policji w celu zebrania szczegółowych informacji o składowisku.
Działania polegające na przelewaniu i dogaszaniu pojedynczych zarzewi ognia trwały nieprzerwanie całą noc. Obecnie, te działania wciąż są kontynuowane i zakończą się w momencie całkowitego dogaszenia składowiska.

W działaniach dąbrowskich strażaków wspierały zastępy z Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu Dąbrowy Górniczej oraz zastępy Państwowej Straży Pożarnej z miast sąsiednich (Będzina, Sosnowca oraz Katowic).

Wszystkim ratownikom biorącym udział w działaniach składam serdeczne podziękowania za zaangażowanie oraz wykonaną pracę.

mł. bryg. Mariusz Rozenberg

Czytaj więcej

Rekreacja

Walka o przełamanie. W czwartek MKS podejmie torunian

Wiadomości

Wypożyczalnia nart biegowych

Wiadomości

Rusza Zagłębiowska Szkoła Rodzenia w Dąbrowie Górniczej

Wiadomości

Na osiedlach znów będzie się działo. Mieszkańcy wybrali projekty