Dostępne skróty klawiszowe:
Dzień po dniu piątek 22 oraz sobotę 23 września w Fabryce Pełnej Życia odbędą się dwie konferencje otwarte dla mieszkańców.
Harmonogram:
13.30 REJESTRACJA
Część I
14:00 OTWARCIE
14:05 SAMORZĄD GENERATOREM ENERGII SPOŁECZNEJ – JAK WZMOCNIĆ I PRZYGOTOWAĆ DO TEJ FUNKCJI SAMORZĄD
15:10 SAMORZĄD GENERATOREM ENERGII SPOŁECZNEJ – CO W PRAKTYCE JUŻ DZIAŁA LOKALNIE?
PODSUMOWANIE
CZĘŚĆ II
16:30 ZESPÓŁ REDAKCYJNY „SAMORZĄD GENERATOREM ENERGII SPOŁECZNEJ”
Wychodząc od przekonania, że ekspertami od społecznej energii są ci, którzy ją w praktyce uruchamiają i z niej korzystają, podczas debat zachęcamy do podzielenia się przez uczestników wiedzą, doświadczeniem czy pomysłami w temacie energii społecznej. Wypowiedzi uczestników spotkań i przedstawione przez nich przykłady zostaną wykorzystane i włączone do naszego wspólnego obywatelskiego raportu.
Uważamy, że energia społeczna powstaje między ludźmi. To ich relacje i współdziałanie ją tworzy, pomnaża, odnawia i podtrzymuje. Dla umocowania i utrzymania różnych form aktywności obywatelskiej i samorządności kluczowe jest dostrzeżenie, że energia ta musi płynąć oddolnie – od ludzi w wyniku ich aktywności. A nie odgórnie – jak się wielu wydaje. Jeśli dzieje się inaczej energia społeczna zamiast być wzmacniana jest anihilowana. Potrzebujemy niesformalizowanej koalicji na rzecz dobrej, upodmiotawiającej energii społecznej. Koalicji osób aktywnych, promieniujących i zarażających innych aktywnością.
Potrzebujemy więc porozumienia praktyków dobrej energii społecznej. W naszym przedsięwzięciu kładziemy akcent na współdziałanie osób, a nie organizacji. Jesteśmy bowiem przekonani, że bez takiego oddolnego i personalnego partnerstwa organizacje, w których na co dzień uczestniczymy czy pracujemy, nie mogą generować społecznej energii. Bez tego nieustannego społecznego, obywatelskiego, oddolnego napędu gminy i powiaty tracą atrybuty samorządności. Przestają być wspólnotą mieszkańców, a przekształcają się wyłącznie w urzędy – z ich procedurami i biurokracją.
Zgłoś chęć uczestnictwa w terminie do 18 września wysyłając wiadomość na adres cao@dg.pl zawierającą: imię, nazwisko, afiliację, numer telefonu i e-mail w tytule wpisując energia społeczna.
Szczegółowe informacje: energiaspoleczna.oees.pl
Jak i po co tworzyć miejskie dobra wspólne? Tak brzmi tytuł konferencji, którą Fabryka Pełna Życia organizuje razem z Uniwersytetem Śląskim w Katowicach. W trakcie wydarzenia będzie mowa o energii społecznej, o autonomii obywatelskiej, o projektowaniu systemów sztucznej inteligencji, o seniorach w przestrzeni publicznej, o mieście opiekuńczym i o wielu innych sprawach kluczowych dla naszych miejskich przyszłości. Bardzo interesujący program, znakomici naukowcy i nowatorzy. Konferencja jest częścią projektu NEST, który odpowiada na złożoność problemów współczesnego świata i podpowiada spójną metodę działania w kontekście dokonującej się transformacji energetycznej.
W projekcie Networking Ecologically Smart Territories (NEST, Usieciowione i ekologicznie inteligentne terytoria) chodzi o zweryfikowanie następującej hipotezy: odejście od obecnego modelu proletaryzującej gospodarki przemysłowej wymaga dywersyfikacji cyfrowej. Podejmowane w ramach projektu NEST interwencje badawcze, artystyczne i obywatelskie wypływają z przekonania, że nie muszą to być wcale zmiany na gorsze, o ile tylko zostawimy je w rękach lokalnych społeczności, zapewniając im instytucjonalne wsparcie, przestrzeń i środki do ich przeprowadzenia.
09:45 – 10:00 OTWARCIE KONFERENCJI
10:00 – 12:00 SESJA I. Prowadzenie Michał Krzykawski
12.00 – 13:30 DYSKUSJA PANELOWA – Dobra wspólne. Od teorii do praktyk
13.30 -14.30 Przerwa kawowa
14:30 – 16:30 SESJA II. Prowadzenie Ania Malinowska
16.30 – 16.50 Przerwa kawowa
16.50 – 18.30 SESJA III. Prowadzenie Karolina Lebek