Przejdź do menu głównego Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do treści

Dostępne skróty klawiszowe:

  • Tab Przejście do następnego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Shift + Tab Przejście do poprzedniego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Enter Wykonanie domyślnej akcji.
  • ALT + 1 Przejście do menu głównego.
  • ALT + 2 Przejście do treści.
  • Ctrl + Alt + + Powiększenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + - Pomniejszenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + 0 Przywrócenie domyślnego rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + C Włączenie/wyłączenie trybu kontrastowego.
  • Ctrl + Alt + H Przejście do strony głównej.
19 września 2024

Miasto powinno być jak gąbka

Drukuj

„Dostosowanie infrastruktury miejskiej do zmian klimatu” to nowe zadanie, które na wniosek prezydenta Marcina Bazylaka radni wprowadzili do Wieloletniej Prognozy Finansowej Miasta Dąbrowa Górnicza.

Wprowadzenie tego zadania do WPF zagwarantuje środki w budżecie miasta na inwestycje i działania, które pozwolą lepiej przygotować Dąbrowę Górniczą do zmieniającego się klimatu.

– Zaplanowanie tych działań wynika z naszych aktualnych doświadczeń i planów. W sierpniu doświadczyliśmy dwóch gwałtownych nawałnic. W ich trakcie, w ciągu kilkudziesięciu minut, miejscami spadło ponad 80 litrów wody na metr kwadratowy – mówił podczas środowej sesji wiceprezydent Damian Rutkowski.

Ulice pod szczególnym nadzorem

Zaznaczył, że zarówno w sierpniu, jak i w trakcie ostatnich opadów przyniesionych przez niż genueński, prezydent i jego zastępcy byli w stałym kontakcie z Państwową Strażą Pożarną oraz Dąbrowskimi Wodociągami i koordynowali działania.

– Na bazie tych doświadczeń mamy wytypowane miejsca, które wymagają najpilniejszych działań. Dotyczy to w szczególności rejonu ul. Konarskiego oraz alei Majakowskiego – wskazał wiceprezydent i podkreślił, że inwestycje w tych miejscach będą realizowane w pierwszej kolejności.

W przypadku ul. Konarskiego chodzi o odprowadzenie wód deszczowych z alei Zagłębia Dąbrowskiego w taki sposób, by nie spływały w Konarskiego i nie zalewały posesji wzdłuż tej ulicy, ale były gromadzone na niezabudowanym, zielonym terenie w rejonie skrzyżowania ul. Konarskiego z aleją.

Bypass w rejonie alei Majakowskiego

W przypadku ul. Majakowskiego chodzi o budowę bypassu, który pozwoli na szybsze odprowadzanie deszczówki ze zbiornika retencyjnego znajdującego się pod plantami przy ul. Korczaka i przyjmującego wody opadowe nie tylko z alei, ale również te napływające od strony Górki Gołonoskiej, ul. 11 Listopada oraz osiedli Mickiewicza i Norwida. Bypass sprawi, że woda nie będzie już gromadzić się na al. Majakowskiego.

W ocenie radnych, którzy jednogłośnie zagłosowali za wprowadzeniem tego zadania do WPF, powinno to być jednym z priorytetowych zadań miasta.

– Zmiany klimatyczne powodują, że pogoda się zmienia. Tegoroczne lato pokazało, że i my musimy się przygotować na gwałtowne burze i nawalne deszcze, dlatego uważam, że wprowadzenie tego typu zadań do naszych planów finansowych jest konieczne – mówi radna Aneta Stęplewska.

Prezydent Rutkowski podkreślił również, że wskazane teraz zadania nie będą jedynymi realizowanymi w najbliższej przyszłości.

– Wspólnie z Dąbrowskimi Wodociągami podjęliśmy decyzję o zakupie deszczomierzy wagowych, które pozwolą nam dokładnie mierzyć ilość opadów występujących na terenie naszego miasta i na bazie pozyskanych danych planować dalsze działania – powiedział wiceprezydent Rutkowski.

Dodał, że wyzwaniem na kolejne lata będzie również to, aby jak najwięcej wód deszczowych wychwytywać i zagospodarowywać tam, gdzie one spadają. To tzw. koncepcja miasta-gąbki, zgodnie z którą miasta powinny być tak projektowane, by w jak największym stopniu przypominały naturalne ekosystemy i pochłaniały oraz zatrzymywały wodę w czasie deszczów, a następnie uwalniały ją w w okresach suszy.

Fot. Komenda Miejska PSP w Dąbrowie Górniczej

Czytaj więcej

Wiadomości

Na osiedlach znów będzie się działo. Mieszkańcy wybrali projekty

Biznes

Finansowe wsparcie na rozpoczęcie działalności. Nabór do końca miesiąca

Wiadomości

Gońcy ruszają w miasto z decyzjami podatkowymi

Kultura

Bilety jak świeże bułeczki. Miała być dodatkowa pula, a będzie dodatkowy koncert