Przejdź do menu głównego Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do treści

Dostępne skróty klawiszowe:

  • Tab Przejście do następnego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Shift + Tab Przejście do poprzedniego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Enter Wykonanie domyślnej akcji.
  • ALT + 1 Przejście do menu głównego.
  • ALT + 2 Przejście do treści.
  • Ctrl + Alt + + Powiększenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + - Pomniejszenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + 0 Przywrócenie domyślnego rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + C Włączenie/wyłączenie trybu kontrastowego.
  • Ctrl + Alt + H Przejście do strony głównej.
14 października 2024

Mieszkańcy zobaczyli, jak powstają ich mieszkania

Drukuj

W Gołonogu powstają bloki w formule TBS. Mają być gotowe w 2026 r. W piątek kolejna grupa przyszłych mieszkańców miała okazję obejrzeć swoje budowane mieszkania.

W rejonie al. Zagłębia Dąbrowskiego, ul. Kwiatkowskiego i Krasickiego staną trzy siedmiopiętrowe budynki. Budowa ruszyła w czerwcu 2023 r. Łącznie znajdzie się w nich 168 mieszkań, po 56 w każdym bloku. Jest to pierwsze tego rodzaju przedsięwzięci w Dąbrowie Górniczej. Wykonawcą inwestycji jest spółka Remar Budownictwo. Większość mieszkań ma już najemców. W ostatnim naborze uzupełniającym, w którym dostępnych było jeszcze 20 lokali, zgłosiło się 70 osób, więc z dużą dozą prawdopodobieństwa także i one zostaną rozdysponowane. Jeden blok ma już wstawione okna, dwa wkrótce osiągną stan surowy zamknięty.

– W budynkach wykonywane są już instalacje wewnętrzne, a przy nich zabudowaliśmy zbiorniki retencyjne na wody opadowe. W najbliższym czasie powinny rozpocząć się roboty tynkarskie i elewacyjne – mówi Leszek Wenda, prezes zarządu Regionalnego Towarzystwa Budwnictwa Społecznego sp. z o. o.

„Pod klucz” i bez hałasu

Mieszkania zostaną wykonane w standardzie „pod klucz”, będą wyposażone w kuchenkę elektryczną, zlewozmywak oraz biały montaż w łazience. Wnętrza zostaną otynkowane i pomalowane, a na podłogi trafią panele i gres. Ogrzewane będą z sieci ciepłowniczej i indywidualnie opomiarowane. Przy budynkach znajdzie się plac zabaw, a także 210 miejsc postojowych dla samochodów. Rozmieszczone będą po obrysie działki, a przestrzeń między blokami będzie zazieleniona. Oprócz rosnących już drzew, przeprowadzone zostaną dodatkowe nasadzenia.

Jak podkreślają przedstawiciele wykonawcy, od przyszłych mieszkańców bardzo często pojawiają się pytania dotyczące akustyki.

– Na etapie projektowania przeprowadziliśmy analizę nagłośnienia w tym terenie. Wszystkie przegrody są zaprojektowane w taki sposób, żeby standard akustyczny był podniesiony. Pułapem wyjściowym jest 38 dB, a my na stolarce okiennej mamy 58 dB. Jeżeli chodzi o elewację, to sam blok spełnia ten standard, a oprócz tego mamy 20 cm izolacji termicznej i akustycznej. W przypadku posadzki standardem jest 5 cm izolacji, a my mamy 8 cm. Na podłogach znajdą się płytki gresowe, a także panele o klasie ścieralności AC 5 i grubości 8 mm. Jest to więc standard uśredniony. Drzwi do mieszkań będą w klasie RC3, czyli antywłamaniowe, o podwyższonej izolacji akustycznej – opowiada Przemysław Sandecki, kierownik budowy.

Mieszkańcy obserwują postęp prac

– Już przy wbiciu „pierwszej łopaty” mówiliśmy, że mieszkańcy będą mogli oglądać postęp tego przedsięwzięcia. Bo zupełnie inaczej jest, kiedy coś ogląda się z zewnątrz, przez ogrodzenie, a inaczej, kiedy wchodzi się do swojego mieszkania. Wtedy widzi się, jak przebiegają prace, można też zadawać wiele pytań. Wiem, że budowa w Dąbrowie jest pierwszą w RTBS, na której coś takiego się praktykuje. To pokazuje, że wychodzimy naprzeciw lokatorom – podkreśla Marcin Bazylak, prezydent miasta.

W blokach powstają lokale o zróżnicowanych metrażach – od 31-metrowej kawalerki do przestronnego, czteropokojowego, niemal 90-metrowego mieszkania dla dużej rodziny.

Budynki zaprojektowano w formie prostopadłościanu na rzucie prostokątnym o wymiarach 17,3 m x 32,8 m, gdzie ostatnia i przedostatnia kondygnacja zmniejszają się schodkowo. Od parteru do piątego piętra będzie po 8 mieszkań, na szóstym piętrze znajdzie się 5 lokali, a na siódmym 3. Mieszkańcy do dyspozycji będą mieć także pomieszczenia piwniczne. Elewacja bloków będzie wykończona w bieli i odcieniach szarości, z drewnianymi akcentami. 

Wartość inwestycji opiewa na ponad 52 mln zł. Na budowę bloków miasto pozyskało prawie 21 mln zł dofinansowania z rządowego Programu Wsparcia Budownictwa Socjalnego i Komunalnego.

Czym jest TBS

O mieszkania w ramach Towarzystwa Budownictwa Społecznego mogą ubiegać się osoby, których dochód przewyższa kryteria uprawniające do lokalu socjalnego czy komunalnego, a jednocześnie nie jest na tyle wysokie, by na jego podstawie zaciągnąć kredyt hipoteczny albo kupić nieruchomość na rynku komercyjnym.

Obowiązkiem każdego najemcy jest wniesienie opłaty partycypacyjnej, czyli udziału w kosztach budowy. Mieszkańcy będą mogli skorzystać z dopłat do czynszu, o które miasto wystąpi do Banku Gospodarstwa Krajowego.

Miasto ma w planach budowę w Gołonogu kolejnych mieszkań – komunalnych albo w formule TBS – będących ofertą dla osób, które nie mogą nabyć nieruchomości na zasadach rynkowych.

9

Czytaj więcej

Biznes

Fabryka Pełna Życia – poznaliśmy oferty na budowę

Biznes

Drugie życie starego marketu

Rekreacja

Zabrzańscy szczypiorniści pożegnali Europę w dobrym stylu

Komunikaty

najem i dzierżawa