Dostępne skróty klawiszowe:
Trzy siedmiopiętrowe bloki, wybudowane w formule Towarzystwa Budownictwa Społecznego, staną w rejonie al. Zagłębia Dąbrowskiego, ul. Kwiatkowskiego i Krasickiego.
W budynkach znajdą się lokale o zróżnicowanych metrażach – od 31-metrowej kawalerki do przestronnego, czteropokojowego, niemal 90-metrowego mieszkania dla dużej rodziny. Łącznie będzie tam 168 mieszkań, po 56 w każdym budynku.
Przyjmowanie wniosków od najemców rozpocznie się 11 kwietnia i potrwa do 28 kwietnia. Głównym kryterium naboru będzie wysokość średniego miesięcznego dochodu. Ogłoszenie o planowanym naborze wniosków ukazało się 5 kwietnia na stronie miasta.
Średni miesięczny dochód przypadający na członka gospodarstwa domowego za ostatnie trzy miesiące poprzedzające miesiąc złożenia wniosku o zawarcie umowa najmu lokalu mieszkalnego nie może być niższy niż:
Średni miesięczny dochód gospodarstwa domowego w roku poprzedzającym rok, w którym zawierana jest umowa najmu lokalu mieszkalnego, nie może przekraczać:
Istotnym kryterium jest także nieposiadanie tytułu prawnego do innego lokalu mieszkalnego w Dąbrowie Górniczej. Trzeba jednak pamiętać, że obowiązek ten dotyczy momentu zawarcia umowy najmu w TBS, a nie złożenia wniosku. Obowiązkiem każdego najemcy będzie również wniesienie „opłaty partycypacyjnej”, czyli udziału w kosztach budowy lokalu mieszkalnego.
Wysokość wkładu partycypacyjnego wynosić będzie 1300 zł/m2, a przewidywana wysokość czynszu 16 zł/m2.
– Najemcy będą mieli możliwość skorzystania z dopłat do czynszu, o które gmina wystąpi do Banku Gospodarstwa Krajowego – mówi Marcin Górski, zastępca naczelnika Wydziału Polityki Społecznej, Mieszkaniowej i Zdrowia.
Wnioski będą przyjmowane w Biurze Obsługi Klienta Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Górniczej, ul. Graniczna 21 – stanowisko nr 22. Szczegółowe informacje i druki formularzy na stronie www.bip.dabrowa-gornicza.pl
– Towarzystwo Budownictwa Społecznego to oferta dla osób, których dochody są na granicy możliwości ubiegania się o lokal komunalny, ale zbyt małe, by kupić lokal na wolnym rynku. To również propozycja dla osób, które w przyszłości chcą kupić swoje własne mieszkanie i zamiast płacić wysokie czynsze najmu na wolnym rynku, wolą odkładać gotówkę na wkład własny podczas starań o kredyt hipoteczny – podkreśla Marcin Bazylak, prezydent Dąbrowy Górniczej.
Budynki, w które powstaną w formule TBS, zaprojektowano w formie prostopadłościanu na rzucie prostokątnym o wymiarach 17,3 m x 32,8 m, gdzie ostatnia i przedostatnia kondygnacja zmniejszają się schodkowo. Od parteru do piątego piętra będzie po 8 mieszkań, na szóstym piętrze znajdzie się 5 lokali, a na siódmym 3. Mieszkańcy do dyspozycji będą mieć także pomieszczenia piwniczne.
Elewacja będzie wykończona w bieli i odcieniach szarości, z drewnianymi akcentami. Przy budynkach znajdzie się plac zabaw, a także 210 miejsc postojowych dla samochodów. Zaaranżowana zostanie zieleń, staną ławki, stojaki rowerowe i kosze na śmieci.
Dostępne mieszkania będą liczyły od 1 do 4 pokoi z aneksami kuchennymi. Zostaną wykonane w standardzie „pod klucz”, wyposażone w kuchenkę elektryczną, zlewozmywak oraz biały montaż w łazience. Prace budowalne powinny rozpocząć się w połowie tego roku, a zakończenie inwestycji i oddanie budynków do użytkowania planowane jest w 2026 r. Dokładny opis lokali dostępny będzie na stronie http://regionalnetbs.pl.
Wykonawcą inwestycji będzie spółka Remar Budownictwo, która w przetargu zaproponowała 52 mln 380 tys. zł za jej realizację. Na budowę bloków miasto pozyskało prawie 21 mln zł dofinansowania z rządowego Programu Wsparcia Budownictwa Socjalnego i Komunalnego.