Dostępne skróty klawiszowe:
– Mieszkamy z żoną niedaleko, ale do tej pory nie zaglądaliśmy tutaj, bo skwer do tego nie zachęcał – mówił nam w czwartek jeden z mieszkańców Strzemieszyc, który zasiadł na ławce pod altaną. – Teraz wszystko wygląda atrakcyjnie i na pewno będziemy przychodzić tu częściej – dodał.
O powstaniu tężni w tym konkretnym miejscu zdecydowali mieszkańcy dzielnicy podczas konsultacji prowadzonych w ramach VII edycji Dąbrowskiego Budżetu Partycypacyjnego. To początek zmian w rejonie ulicy Stacyjnej. Kolejną inwestycją będzie budowa tunelu pieszo-rowerowego pod torami. Wykonawcą wspólnej inwestycji miasta i spółki PKP PLK jest firma Nowak-Mosty, która przygotowuje już projekt tunelu.
– Obie inwestycje są częścią wypracowanej z mieszkańcami koncepcji, wedle której park w pobliżu stacji kolejowej ponownie stanie się główną i reprezentacyjną częścią Strzemieszyc – przypomina Magdalena Mike, zastępca naczelnika Wydziału Organizacji Pozarządowych i Aktywności Obywatelskiej.
Do inhalacji w Strzemieszycach zachęcał w czwartek prezydent Dąbrowy Górniczej, który przypomniał również, że w pobliżu – w strzemieszyckiej filii Miejskiej Biblioteki Publicznej – działa kawiarnia, gdzie można m.in. kupić kawę na wynos.
Wysoka na prawie 7 m altana została wykonana z drzewa modrzewiowego. Jeszcze w trakcie budowy przedstawiciele wykonawcy podkreślali, że to konstrukcja zmontowana w tradycyjny sposób, bez wkrętów i z użyciem bukowym kołków.
Sercem tężni jest słup obłożony tarniną, po którym ocieka pochodząca z Bochni solanka zgromadzona w umieszczonym pod ziemią zbiorniku. Nad czystością solanki czuwają filtr osadnikowy i filtr UV, który chroni ją przed działaniem słońca i drobnoustrojami.
Pod dachem można zasiąść na czterech ławkach, sześć kolejnych zainstalowano na obrzeżach wybrukowanego kostką kręgu. Inhalacjom można się poddawać od godz. 8 do 22. Niewykluczone, że latem instalacja będzie załączana godzinę wcześniej.
Oświetleniem altany steruje zegar astronomiczny, który obecnie załącza światło godzinę po zachodzie słońca.
Do altany prowadzą ścieżki wyłożone mineralną nawierzchnią. Kostką brukową wyłożono krąg, na którym ustawiono altanę oraz przestrzeń wokół pobliskiego pomnika ofiar hitlerowskiej okupacji.
– W trakcie prac obniżyliśmy krawężniki, dzięki czemu przestrzeń jest dostępna dla osób z niepełnosprawnościami – mówi Paweł Januchta z firmy Trzecia Przestrzeń, której miasto zleciło wartą ponad 500 tys. zł inwestycję.
Zwieńczeniem wszystkich prac były nasadzenia zieleni na skwerze. – Zasadziliśmy piętnaście lip oraz krzewy: cisy i derenie – precyzuje Agnieszka Raus, kierownik Referatu Zieleni i Oczyszczania w Wydziale Infrastruktury Miejskiej.
Jak powszechnie wiadomo, wdychanie aerozolu solankowego – podczas godziny można przyswoić taką ilość jodu, jak w trakcie trzech dnia plażowania nad morzem – zalecane jest osobom cierpiącym na choroby górnego układu oddechowego. Nie wszyscy jednak powinni się inhalować. Dlatego warto zapoznać się z regulaminem korzystania z tężni umieszczonym w pobliżu altany, a także skonsultować się z lekarzem.