Przejdź do menu głównego Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do treści

Dostępne skróty klawiszowe:

  • Tab Przejście do następnego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Shift + Tab Przejście do poprzedniego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Enter Wykonanie domyślnej akcji.
  • ALT + 1 Przejście do menu głównego.
  • ALT + 2 Przejście do treści.
  • Ctrl + Alt + + Powiększenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + - Pomniejszenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + 0 Przywrócenie domyślnego rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + C Włączenie/wyłączenie trybu kontrastowego.
  • Ctrl + Alt + H Przejście do strony głównej.
18 grudnia 2018

Nie bądź obojętny

Drukuj

W czasie chłodów i mrozów, nasza reakcja może uratować komuś życie.

Zima jest sporym wyzwaniem dla osób bez dachu nad głową. Kiedy temperatura mocno spada w dół, bezdomni szukają schronienia przed doskwierającą aurą. Często jednak wybierają miejsca, które nie są bezpieczne, a przebywanie w nich może doprowadzić do wychłodzenia organizmu i nawet śmierci.

Zgłoszenia o bezdomnych, przebywających w czasie chłodów i mrozów w altankach na działkach, opuszczonych budynkach, prowizorycznych namiotach, klatkach schodowych czy piwnicach, przyjmowane są przez Straż Miejską – 986.

Do końca marca działać będzie specjalna infolinia Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego, dotycząca pomocy bezdomnym.

Na 987 można dzwonić z telefonów stacjonarnych, jak i komórkowych. Z bezpłatnego numeru może skorzystać każdy, kto wie, że dana osoba potrzebuje pomocy, jak również ten, kto wie gdzie przebywają bezdomni.

W każdej chwili ulice i chodniki mogą pokryć się śniegiem czy lodem. Dlatego o zimowych obowiązkach nie mogą zapominać właściciele i zarządcy nieruchomości.

Za utrzymanie gminnych dróg i chodników odpowiada ALBA MPGK. Zgłoszenia dotyczące odśnieżania, pod numerem 600 405 627, całodobowo przyjmuje dyspozytor firmy.

Za stan dróg i chodników odpowiadają również właściciele i zarządcy prywatnych nieruchomości, spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe. Zimą muszą odśnieżać i posypywać oblodzone miejsca, usuwać zwisające sople i śnieg zalegający na dachach budynków. Za zaniedbania grożą kary, a także pokrycie strat i wypłata odszkodowań w razie powstałych wskutek nich wypadków.

Przy niskich temperaturach czy opadach śniegu kierowcy muszą przygotować się na gorsze warunki drogowe i śliskie nawierzchnie. Przed jazdą trzeba też usunąć śnieg i lód z szyb, reflektorów i lamp samochodów. Warto zdjąć nogę z gazu i zachować szczególną ostrożność.

Czytaj więcej

Wiadomości

Wesołych Świąt!

Wiadomości

Urząd Miejski nieczynny w wigilię

Strona główna

Krawiectwo przez zabawę

Wiadomości

Ewa Fudali-Bondel nowym zastępcą prezydenta Dąbrowy Górniczej