Dostępne skróty klawiszowe:
Podział miasta na cztery okręgi wyborcze to konsekwencja decyzji Rady Miejskiej w Dąbrowie Górniczej sprzed kilku lat. Radni zdecydowali wtedy o podziale miasta na 18 dzielnic. I do takiego podziału liczbę okręgów i obwodów wyborczych w wyborach samorządowych dostosował teraz Komisarz Wyborczy w Katowicach. Co to oznacza?
Tak jak do tej pory wybierzemy w Dąbrowie Górniczej 25 radnych, lecz już w czterech, a nie w pięciu okręgach. Liczba mandatów przypisana do każdego okręgu wynika z liczby osób zamieszkujących w okręgu.
OKRĘG I (5 MANDATÓW – dzielnice: Mydlice, Śródmieście;
OKRĘG II (6 MANDATÓW) – dzielnice: Reden, Zielona-Pogoria, Antoniów;
OKRĘG III (7 MANDATÓW): Gołonóg Wschodni, Gołonóg Południowy, Gołonóg Północny;
OKRĘG IV (7 MANDATÓW) – dzielnice: Strzemieszyce Wielkie, Strzemieszyce Małe, Łosień, Łeką, Okradzionów, Błędów, Ząbkowice, Ujejsce, Trzebiesławice, Tucznawa-Bugaj-Sikorka.
– Nowe granice okręgów i liczba mandatów do obsadzenia upraszczają orientację co do tego, jakie tereny reprezentować będą nowo wybrani radni. W efekcie nowego podziału nie będzie sytuacji, w której na przykład mieszkańcy osiedla Kasprzaka mają wspólnego reprezentanta z mieszkańcami Ujejsca, mimo że są częścią Gołonoga, a ich bieżące potrzeby są często odmienne – podkreśla Paweł Gradzik, naczelnik Wydziału Spraw Obywatelskich w Urzędzie Miejskim w Dąbrowie Górniczej.
Nie zmienia się natomiast liczba obwodów do głosowania (65). W związku z nowym podziałem na okręgi warto jednak sprawdzić, gdzie mieścić się będzie siedziba obwodowej komisji wyborczej właściwa dla konkretnego miejsca zameldowania. Przy okazji zmian liczby okręgów uporządkowano bowiem numerację obwodów, z których część została przeniesiona do nowych lokalizacji. To konsekwencje rozdzielenia siedzib obwodowych komisji, które znajdują się w różnych okręgach. Przy okazji o 6 zwiększyła się liczba lokali przystosowanych dla osób z ograniczoną ruchomością.
Ze szczegółowymi informacjami o podziale miasta na okręgi i obwody wyborcze można zapoznać się pod adresem www.bip.dabrowa-gornicza.pl/180439. Tam też znajduje się szczegółowa mapa z naniesionymi granicami nowych obwodów do głosowania i ich siedzibami. W prosty i intuicyjny sposób przynależność do konkretnego obwodu i miejsca oddania głosu można także sprawdzić na stronie wybory.dg.pl.
Wszystkie dane dotyczące zmian okręgów i obwodów na terenie Dąbrowy Górniczej znajdują się już w Centralnym Rejestrze Wyborców. To, do którego obwodu jesteśmy przypisani można sprawdzić w aplikacji mObywatel (zakładka Wybory). Dane można również zweryfikować osobiście w Urzędzie Miejskim w Dąbrowie Górniczej w Wydziale Spraw Obywatelskich Biuro Obsługi Klienta – stanowiska nr 31 i 32 – sprawy meldunkowe (istnieje możliwość umówienia dogodnego terminu wizyty przez stronę www.kalendarz.dg.pl ). Na wymienionych stanowiskach można również załatwić wszelkie formalności umożliwiające oddanie głosu w najbliższych wyborach – zameldowanie na pobyt stały lub ujęcie w stałym obwodzie głosowania.
Grafika Alicja Winniczek