Przejdź do menu głównego Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do treści

Dostępne skróty klawiszowe:

  • Tab Przejście do następnego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Shift + Tab Przejście do poprzedniego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Enter Wykonanie domyślnej akcji.
  • ALT + 1 Przejście do menu głównego.
  • ALT + 2 Przejście do treści.
  • Ctrl + Alt + + Powiększenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + - Pomniejszenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + 0 Przywrócenie domyślnego rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + C Włączenie/wyłączenie trybu kontrastowego.
  • Ctrl + Alt + H Przejście do strony głównej.
5 grudnia 2024

Oni wiedzą, jak robić biznes

Drukuj

Bluzy i koszulki z emblematem szkoły mogą być stylowe i noszone z dumą. Z kolei podjęcie dorywczej pracy może być łatwe i szybkie. Jak to krok po kroku zrobić, wyjaśnili triumfatorzy konkursów biznesowych, które rozstrzygnięto 5 grudnia.

Podczas finałowej gali w Pałacu Kultury Zagłębia poznaliśmy zwycięzców konkursu dla młodzieży „Twój Pomysł – Twoja Innowacja. Twórz lokalnie, myśl globalnie”, w którym uczestniczyli uczniowie dąbrowskich szkół średnich. Tego dnia dowiedzieliśmy się również, kto wygrał w piątej edycji konkursu „Twój model biznesowy”. Głównym organizatorem tych przedsięwzięć było miasto Dąbrowa Górnicza, a partnerem Dąbrowski Inkubator Przedsiębiorczości.

– Te konkursy są największą lekcją przedsiębiorczości. Samo przygotowanie do nich to wielka rzecz, a udział jest ciekawym i inspirującym doświadczeniem. Pozwala m.in. poznać spojrzenie innych na biznes, poznać ich oczekiwań. I tak naprawdę to nie gra o pieniądze tu i teraz, ale okazja na weryfikację pomysłów – niestandardowych, nieszablonowych, innowacyjnych – podkreślał Marcin Bazylak, prezydent miasta.

Uczniowie z głową do interesów

W finale młodzieżowych zmagań znalazły się trzy zespoły. W ocenie jury, a także publiczności, najlepiej wypadli Maksymilian Baranowski, Łukasz Malkowski i Szymon Siwiec z Technicznych Zakładów Naukowych, którzy chcą stworzyć system łączący pracodawców i młodych pracowników. Aplikacja „Ciach Mach” ma umożliwić łatwe i szybkie zamieszczanie zleceń np. umycia samochodu, wyprowadzenia psa, skoszenia i grabienia trawnika albo odśnieżania. Usługi zrealizować mogłaby realizować także młodzież.

Drugie miejsce przypadło zespołowi z tej samej szkoły, w składzie Matylda Gawor, Magdalena Konieczko i Bianka Beszterda. Dziewczyny planują stworzyć aplikację ułatwiającą organizację apteczki, która umożliwia zarządzanie przyjmowaniem leków, przypomina o dawkach, terminach wizyt u lekarza czy badaniach.

Trzecie miejsce zajęły Zofia Banasiak i Amelia Pyrzyk z V i I LO,  które chcą stworzyć prywatne liceum ogólnokształcące z rozbudowanym programem dla przyszłych przedsiębiorców.

Szkolne mundurki bez obciachu

Warunkiem udziału w konkursie „Twój model biznesowy” był maksymalnie pięcioletni staż rynkowy, a do tego dobry i nietuzinkowy pomysł na produkt albo usługę. Na przesłanie swoich zgłoszeń do piątej edycji tego przedsięwzięcia zdecydowało się sześć osób. Po ocenie formalnej i merytorycznej, przeprowadzonej przez jury, do kolejnego etapu zakwalifikowano autorów czterech propozycji.

Bank rozbiła firma Meta Merch, która zajęła I miejsce, a także otrzymała nagrodę publiczności. Jej oferta to personalizowane ubrania i gadżety dla uczniów.

– W Polsce przed II wojną światową mundurki szkolne były stylowe, wyróżniające każdą szkołę. Po wojnie uczniów ubrano w brzydkie fartuszki. Na zachodzie stroje uczniów z emblematami szkoły są dobrej jakości, wygodne i estetyczne. Mogą to być np. bluzy, czapki, kurtki, T-shirty. Podobny asortyment wprowadzamy na polski rynek, na razie współpracujemy z placówkami w Dąbrowie Górniczej i Sosnowcu – opowiadał Jakub Szefliński.

– Zacząć trzeba od dobrego projektowania, w tym m.in. herbu szkoły, bo wiele z nich wygląda, jakby zostały stworzone w Paintcie. Oferujemy także sklep internetowy dla każdej placówki, gdzie rodzic może zamawiać indywidualnie, bez pośrednictwa nauczycieli i obciążania ich dodatkowymi zadaniami. Dzięki temu realizacja zajmuje do 7 dni, a nie 3 miesiące. W procesie uczestniczy Rada Rodziców, której rolą jest poinformować i zachęcić uczniów do kupna odzieży. Za podjęcie z nami współpracy Rada otrzymuje na swoje cele 10 proc. od wartości zamówień – wyjaśniał Jakub Szefliński.

W konkursowe szranki stanęli też:

  • Jakub Jagieła – Perfekt CAST: Usługa abonamentowego outsourcingu technologa odlewniczego, z wykorzystaniem skanowania i projektowania 3D, skierowana do małych i średnich odlewni, firm zajmujących się renowacją zabytków oraz przedsiębiorstw zajmujących się remontami maszyn przemysłowych, lokomotyw czy pojazdów.
  • Grażyna Mackiewicz – Varie Garden: Projekt zakłada rozwój sklepu z roślinami kolekcjonerskimi, rozszerzenie asortymentu poprzez sprowadzanie nowych produktów z Indonezji, a także utworzenie nowego kanału marketingowego.
  • Patrycja Kleszcz – LasoPrzestrzeń – Forest Academy: Lekcje uważności dla nastolatków w naturalnych, leśnych sceneriach, wspierające rozwój emocjonalny młodzieży, poprawiające koncentrację i działające odstresowująco.

Podczas gali odbył się także BiznesChillout. Gościem rozmowy był Damian Krępa, lepiej znany publiczności jako Bas Tajpan. Wydarzenie uświetnił występ wychowanków Młodzieżowego Ośrodka Pracy Twórczej.

Finaliści konkursu „Twój Pomysł – Twoja Innowacja. Twórz lokalnie, myśl globalnie” otrzymali nagrody rzeczowe. Laureaci „Twojego modelu biznesowego” dostali nagrody pieniężne i m.in. vochery na szkolenia i usługi doradcze. Sponsorzy konkursu dla młodzieży byli PKO Bank Polski, Agencja InWork, Brembo i British School, a konkursu „Twój model biznesowy” byli: Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna, ArcelorMittal Polska, Dąbrowskie Wodociągi, PKO Bank Polski i Powiatowy Urząd Pracy. Pula nagród wyniosła w nim 50 tys. zł.

W jury zasiedli Marcin Bazylak – prezydent miasta, Marcin Lis – AWSB, Monika Ludkiewicz – KSSE, Jacek Kohler – KKP Kotulski Kohler Przybysz Radcowie Prawni, Magdalena Glonek – Dąbrowskie Wodociągi, Aleksandra Kania – ArcelorMittal, Mariusz Porczek – PKO Bank Polski, Mateusz Maik – Przedsiębiorcy z Wyboru / DIP, Łukasz Żółciak – Rawa.ink

Czytaj więcej

Wiadomości

Ambasadorzy służą pomocą

Komunikaty

Wykazy lokali mieszkalnych przeznaczonych do sprzedaży bezprzetargowej na rzecz ich najemców

Wiadomości

Łącznik wkrótce będzie gotowy

Wiadomości

Czas pomyśleć o choince od leśników