Dostępne skróty klawiszowe:
– Ciekawostka: altana powstała bez użycia wkrętów. Konstrukcję zmontowaliśmy w tradycyjny sposób przy użyciu kołków bukowych – podkreśla Paweł Januchta z firmy Trzecia Przestrzeń, której miasto zleciło budowę tężni solankowej w pobliżu stacji kolejowej w Strzemieszycach.
Wysoka na 6,75 m altana została wykonana z drzewa modrzewiowego. Do skończenia jest jeszcze dach, który po deskowaniu zostanie pokryty gontem bitumicznym.
– Pośrodku altany powstaje słup, który zostanie obłożony tarniną. U podnóża wylejemy jeszcze misę, do której ze słupa ociekać będzie solanka – objaśnia Paweł Januchta.
Montaż altany to jeden z ostatnich etapów inwestycji. Na wstępie rozpoczętych w ostatnim kwartale zeszłego roku prac wymieniono m.in. grunt do głębokości 2,1 m. Zabudowano także mogący pomieścić 10 m sześć. solanki zbiornik oraz filtr, który będzie oczyszczał wracającą do zbiornika solankę.
Przed wykonawcą jeszcze prace brukarskie: kostką zostanie wyłożone koło, na którym została ulokowana altana. Później teren inwestycji zostanie doprowadzony do ładu, a dwie alejki na skwerze zostaną wysypane grysem. Całość zwieńczy montaż ławek i koszy na śmieci.
Projekt strzemieszyckiej tężni przygotowała katowicka pracownia Axis Architekci.
O wartej ponad 512 tys. zł budowie tężni w tym konkretnym miejscu zdecydowali mieszkańcy podczas ostatniej edycji Dąbrowskiego Budżetu Partycypacyjnego.
Inwestycja jest częścią koncepcji wypracowanej wcześniej podczas konsultacji społecznych. Zakłada ona, że w rejonie ulicy Stacyjnej powstanie pełna zieleni przestrzeń o charakterze rekreacyjnym. W efekcie park w pobliżu stacji ponownie ma się stać główną i reprezentacyjną częścią Strzemieszyc.
Kolejną inwestycją w tym miejscu – zaplanowaną przez miasto wspólnie z PKP – będzie budowa tunelu pieszo-rowerowego pod torami, który połączy obie części dzielnicy. W minionym tygodniu radni zgodzili się, by w latach 2022-2023 przekazać na inwestycję 4 836 991,87 zł. Pozwoli to podpisać umowę z wykonawcą, który inwestycję zrealizuje w systemie „zaprojektuj i wybuduj”.