Dostępne skróty klawiszowe:
Rozpoczęty w środę wakacyjny dyżur był pierwszą okazją, by przedszkolaki zobaczyły, jaką metamorfozę przeszło ich przedszkole. Placówka z ul. Adamieckiego 15 całkowicie zmieniła się tak w środku, jak i na zewnątrz.
Do głównego wejścia – poza schodami – prowadzi teraz także pochylnia. Sale na parterze zyskały osobne wyjścia ewakuacyjne. Przede wszystkim każda z sześciu klas w budynku ma własną toaletę.
– Przy wyposażaniu sal zadbaliśmy także o detale: w bardziej nasłonecznionych klasach, których okna wychodzą na południową i zachodnią stronę, założone zostały rolety – zwraca uwagę wiceprezydent Damian Rutkowski.
Z sali w przyziemiu można wyjść na nieduży plac wyłożony kostką. – To będzie dodatkowa przestrzeń na zajęcia plenerowe, w której można będzie ustawić stoliki i krzesełka – mówi Barbara Szwajczewska, dyrektor Przedszkola nr 20.
Rafał Zwoliński, naczelnik Wydziału Inwestycji i Remontów, dodaje, że obsadzony trawą ziemny wał wokół placu został tak ukształtowany, by mógł po zazielenieniu pełnić rolę naturalnego amfiteatru.
Nowe urządzenia, w tym winda, pojawiły się m.in. w kuchni. W tym przypadku równie ważna jest nowa i lepsza wentylacja.
– Jak przy wszystkich tego typu inwestycjach w zakresie prac – poza modernizacją systemu wentylacji – były m.in. wymiana okien i drzwi, ocieplenie ścian i wykonanie izolacji przeciwwilgociowej oraz wymiana instalacji: elektrycznej, centralnego ogrzewania, wodno-kanalizacyjnej i hydrantowej – wymienia Rafał Zwoliński.
Wartą ponad 5 mln zł brutto inwestycję na zlecenie miasta zrealizowała dąbrowskie Przedsiębiorstwo Remontowo-Budowlane „A. Piaskowski i Spółka”.
Przedszkole nr 20 jest jedną z dziewięciu placówek, których modernizację w latach 2020-2022 zaplanowano w mieście z udziałem unijnego dofinansowania. Poza „dwudziestką” prace zakończyły się także w przedszkolach nr 1, 4, 9, 14, 29 i 39 oraz trwają w Przedszkolu nr 36. W kolejce do modernizacji czeka jeszcze Przedszkole nr 32.
W Dąbrowie Górniczej funkcjonuje 29 przedszkoli, zespołów szkolno-przedszkolnych i oddziałów przy szkołach podstawowych, zapewniających opiekę dla dzieci w wieku 3-6 lat. Przedszkole dla niepełnosprawnych działa również w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym.
Modernizacja placówek przedszkolnych realizowana jest nie tylko z wykorzystaniem funduszy europejskich, ale również w całości z budżetu miasta. Tak było m.in. w przypadku Przedszkola nr 11 przy ul. Krasińskiego, które w nowej odsłonie działa od września 2021 roku.