Przejdź do menu głównego Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do treści

Dostępne skróty klawiszowe:

  • Tab Przejście do następnego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Shift + Tab Przejście do poprzedniego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Enter Wykonanie domyślnej akcji.
  • ALT + 1 Przejście do menu głównego.
  • ALT + 2 Przejście do treści.
  • Ctrl + Alt + + Powiększenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + - Pomniejszenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + 0 Przywrócenie domyślnego rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + C Włączenie/wyłączenie trybu kontrastowego.
  • Ctrl + Alt + H Przejście do strony głównej.
11 grudnia 2018

SOLIDARNOŚĆ DLA KLIMATU

Drukuj

Podczas odbywającego się w Katowicach szczytu COP24 samorządowcy polskich miast ogłosili i podpisali Deklarację „Solidarność dla Klimatu”. Podejmują w niej zobowiązania do konkretnych wspólnych działań na rzecz ochrony klimatu, zrównoważonego rozwoju i poprawy jakości życia mieszkanek i mieszkańców.

Deklarację podpisali prezydent Dąbrowy Górniczej Marcin Bazylak, burmistrz Sławkowa Rafał Adamczyk, przewodniczący Rady Miejskiej Namysłowa Jacek Fior, radna Cieszyna Irena Fluder-Kudzia, radny Wadowic i były burmistrz tego miasta Mateusz Klinowski.

Wszyscy z LED-owymi żarówkami w dłoniach – symbolem jednego ze zobowiązań Deklaracji, w którym sygnatariusze zobowiązują się do wymiany miejskiego oświetlenia na energooszczędne.

Sygnatariuszki i sygnatariusze Deklaracji „Solidarność dla Klimatu” zobowiązują się między innymi do likwidacji smogu i ubóstwa energetycznego, wprowadzenia do 2030 roku w swoich miastach oświetlenia opartego wyłącznie na energooszczędnej technologii LED oraz do wykorzystania w miejskich budynkach energii odnawialnej na poziomie 50% do 2030 i 100% do 2050 roku.
Koordynator Sieci Miast Progresywnych Dariusz Szwed podkreślił, że samorządowcy, którzy wspierają deklarację, podzielają wspólne wartości – sprawiedliwość, równość bezpieczeństwo, solidarność, odpowiedzialność za obecne i przyszłe pokolenia, oraz globalny i lokalny zrównoważony rozwój. Chcą kultywować je na rzecz wspólnych działań, które poprawią życie mieszkanek i mieszkańców.

– Działamy lokalnie, myślimy globalnie. Ta deklaracja to nasze zobowiązanie na otwierającą się kadencję samorządową – powiedział prezydent Dąbrowy Górniczej Marcin Bazylak. Burmistrz Sławkowa Rafał Adamczyk podkreślił, że w jego mieście jest już 10 proc. energooszczędnego oświetlenia, a to że miasta będą wspólnie inspirować się w ramach sieci będzie niezwykle ważne dla dalszych działań.

Przewodniczący Rady Miejskiej Namysłowa Jacek Fior zauważył, że sprawa ochrony klimatu łączy w Namysłowie wszystkich, bez względu na poglądy polityczne. Radna Cieszyna Irena Fluder-Kudzia zapowiedziała, że wraz z radnymi swojego klubu będzie prowadzić w mieście edukację na rzecz ochrony klimatu. Były burmistrz Wadowic Mateusz Klinowski zwrócił uwagę, że w Polsce potrzebna jest rewolucja w publicznym myśleniu o kwestii zmian klimatycznych.

Wśród sygnatariuszek i sygnatariuszy deklaracji są także: prezydentka Ostrowa Wielkopolskiego Beata Klimek, prezydentka Słupska Krystyna Danilecka-Wojewódzka, prezydent Starachowic Marek Materek, wiceprezydent Świdnicy Szymon Chojnowski, burmistrzyni Mielna Olga Roszak-Pezała, burmistrz Gorlic Rafał Kukla, burmistrz Dąbia Tomasz Ludwicki, burmistrz Opoczna Dariusz Kosno, burmistrz Ostrzeszowa Patryk Jędrowiak, burmistrz Sejn Arkadiusz Nowalski, burmistrz dzielnicy Warszawa-Bielany Grzegorz Pietruczuk. Deklarację sygnują ponadto radna Cieszyna Joanna Wowrzeczka oraz radny tego miasta Szymon Słupczyński oraz była burmistrzyni Czerska Jolanta Fierek i była zastępczyni burmistrza Wadowic Ewa Całus.

Deklarację wspierają byli Prezydenci RP – Lech Wałęsa i Aleksander Kwaśniewski. Idea Deklaracji powstała w Sieci Miast Progresywnych, którą tworzą samorządowcy między innymi z Braniewa, Bartoszyc, Cieszyna, Dąbrowy Górniczej, Gorlic, Iławy, Leska, Mielna, Namysłowa, Ostrowa Wielkopolskiego, Sejn, Sławkowa, Słupska, Starachowic, Świdnicy, Wadowic oraz warszawskiej dzielnicy Bielany. Współpracują oni ze sobą w celu wymiany doświadczeń na temat nowoczesnego zarządzania miastem wspólnie z jego mieszkańcami.

 

Sieć Miast Progresywnych zrzesza obecnie ponad 20 małych i średnich miast z całej Polski, realizujących progresywną politykę miejską dla zapewnienia najwyższej jakości życia wszystkim mieszkańcom i mieszkankom. Drogą do tego celu jest trwały, zrównoważony rozwój polegający na jak najlepszym wykorzystaniu dostępnych zasobów ludzkich, kulturowych, środowiskowych i materialnych z troską o ich odnawianie, tak by mogły również służyć przyszłym pokoleniom. Sieć łączą wartości takie, jak: szacunek czy włączanie wszystkich we współdecydowanie oraz zasady: współzarządzania, transparentności i rozliczalności wybieralnych organów władzy.
Sieć Miast Progresywnych jest partnerką inicjatywy UK 100 z Wielkiej Brytanii, która powstała po szczycie klimatycznym w Paryżu w 2015 roku. Wspiera władze miast i wsi w Wielkiej Brytanii w działaniach związanych z przejściem na korzystanie ze źródeł energii odnawialnej i koncentruje się na wspieraniu działań władz lokalnych w przechodzeniu na energię odnawialną. Sieć UK100 łączy ze sobą lokalnych liderów, biznes i władze krajowe, umożliwiając im prezentowanie swoich osiągnięć i uczenie się od siebie nawzajem. Obecna na konferencji prasowej szefowa sieci Polly Billington zapowiedziała, że UK100 będzie się dzielić z polskimi miastami swoimi doświadczeniami – Zbudujmy polityczny konsensus wokół solidarności dla klimatu, dzisiaj zaczynamy robić to w Polsce -podkreśliła.

 

Deklarację „Solidarność Dla Klimatu” popierają brytyjscy posłowie

– To wspaniała wiadomość, że burmistrzowie w Polsce podejmują wyzwanie klimatyczne, ponieważ, jak doświadczyliśmy w Wielkiej Brytanii, ambicje lokalnych liderów mogą poważnie przyspieszyć przyjęcie technologii czystej energii i umożliwić lepsze i zdrowsze miejsca zamieszkania i pracy oraz ‘oczyścić’ nasz transport. Nie oznacza to, że nie trzeba robić więcej na szczeblu krajowym i międzynarodowym, dlatego COP jest tak ważny. Ale to będą lokalni liderzy, budowanie świadomości i poparcia dla ambitnych działań w dziedzinie klimatu, które umożliwią przyszłość bez emisji dwutlenku węgla. Wspieram burmistrzów Polski w ich ambicjach i mam nadzieję, że UK100 i Polska Sieć Solidarności Klimatycznej Burmistrzów będą współpracować, uczyć się od siebie nawzajem i budować pozytywną przyszłość bez emisji dwutlenku węgla.- Anna McMorrin, Partia Laburzystów, Cardiff North, członkini komisji audytu środowiskowego Izby Gmin, Rada Doradcza UK100.
– Cieszę się z zaangażowania i ambicji polskich burmistrzów we wdrożenie przejścia na czystą energię. W obliczu zbliżającego się kryzysu klimatycznego i rozchwianego porządku międzynarodowego, silne przywództwo na szczeblu obywatelskim jest teraz potrzebne bardziej niż kiedykolwiek. Pozostaje ogromny niewykorzystany potencjał współpracy na poziomie lokalnym między Wielką Brytanią a Polską. Jestem zdecydowany stawić opór i cofnąć brytyjski dryf izolacjonistów i pragnę wyrazić swoją solidarność z wszystkimi obecnymi dzisiaj.- Alex Sobel, MP, Partia Laburzystów, Leeds North West, członek komisji audytu środowiskowego Izby Gmin, Rada Doradcza UK100.

Czytaj więcej

Wiadomości

Na osiedlach znów będzie się działo. Mieszkańcy wybrali projekty

Biznes

Finansowe wsparcie na rozpoczęcie działalności. Nabór do końca miesiąca

Wiadomości

Gońcy ruszają w miasto z decyzjami podatkowymi

Kultura

Bilety jak świeże bułeczki. Miała być dodatkowa pula, a będzie dodatkowy koncert