Przejdź do menu głównego Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do treści

Dostępne skróty klawiszowe:

  • Tab Przejście do następnego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Shift + Tab Przejście do poprzedniego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Enter Wykonanie domyślnej akcji.
  • ALT + 1 Przejście do menu głównego.
  • ALT + 2 Przejście do treści.
  • Ctrl + Alt + + Powiększenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + - Pomniejszenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + 0 Przywrócenie domyślnego rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + C Włączenie/wyłączenie trybu kontrastowego.
  • Ctrl + Alt + H Przejście do strony głównej.
5 lipca 2024

Sukces dąbrowskich chirurgów onkologicznych. Wezmą udział w prestiżowym programie

Drukuj

Międzynarodowy program LapCo, do którego przystąpiło Zagłębiowskie Centrum Onkologii, pozwoli polepszyć jakość przeprowadzanych operacji kolorektalnych, zwiększyć liczbę pacjentów kwalifikowanych do takich procedur oraz umożliwić kontakt z mentorami, którzy będą wspierać chirurgów onkologicznych z Dąbrowy Górniczej w realizacji wyznaczonych celów.

– Laparoskopia jest bardzo dobrą techniką operacyjną. Wywodzi się z chirurgii otwartej, wielu pacjentów zoperowaliśmy z wykorzystaniem tej metody, ale trzeba przypomnieć, że laparoskopia jest małoinwazyjna, pozwala nam na doskonały wgląd w pole operacyjne, wbrew pozorom często lepszy niż gdybyśmy zastosowali metodę klasyczną. Wyniki badań pooperacyjnych, protokoły histopatologiczne pokazują dokładnie, że my tych chorych operujemy radykalnie czyli jakość leczenia pacjentów z nowotworami przewodu pokarmowego jest taka sama lub wyższa. Rozwiązania małoinwazyjne pozwalają na szybszą i lepszą rekonwalescencję pacjenta, większy komfort, mniej dolegliwości bólowych – wyjaśnia lek. Krzysztof Kleszyk, specjalista chirurgii onkologicznej z Zagłębiowskiego Centrum Onkologii w Dąbrowie Górniczej.

– Jesteśmy drugim szpitalem w województwie śląskim, który bierze udział w programie. Właśnie odbyliśmy specjalistyczne szkolenie w Stambule, a to dopiero początek bardzo intensywnej pracy. Najważniejsze są szkolenia pod okiem wyznaczonego eksperta, który będzie wspierał nas w tym, aby poszerzać możliwości operacyjne. Będzie to trwało rok lub dwa lata. Jest to dla nas ogromna szansa, którą zamierzamy w stu procentach wykorzystać – podsumowuje lek. Bartosz Dudzicz, specjalista chirurgii onkologicznej.

Program LapCo powstał w Wielkiej Brytanii w 2013 roku. Celem inicjatywy była standaryzacja laparoskopowych resekcji jelita grubego oraz podniesienie jakości operacji kolorektalnych. Efektem brytyjskiego programu LapCo było ponad 10-krotne zwiększenie odsetka operacji laparoskopowych oraz zapewnienie ich wysokiego standardu jakości i bezpieczeństwa. Po sukcesie LapCo w Wielkiej Brytanii, program rozwinięto w wielu krajach na całym świecie.

Czytaj więcej

Biznes

„Lokal na start” czeka do końca miesiąca

Wiadomości

Zgłoś się do akcji Zagłębie za pół ceny!

Komunikaty

Obwieszczenie

Rekreacja

MKS zaczyna odkrywać karty