Przejdź do menu głównego Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do treści

Dostępne skróty klawiszowe:

  • Tab Przejście do następnego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Shift + Tab Przejście do poprzedniego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Enter Wykonanie domyślnej akcji.
  • ALT + 1 Przejście do menu głównego.
  • ALT + 2 Przejście do treści.
  • Ctrl + Alt + + Powiększenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + - Pomniejszenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + 0 Przywrócenie domyślnego rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + C Włączenie/wyłączenie trybu kontrastowego.
  • Ctrl + Alt + H Przejście do strony głównej.
12 listopada 2019

Świętowaliśmy niepodległość

Drukuj

11 listopada świętowaliśmy 101. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. W Dąbrowie Górniczej można było wziąć udział w tradycyjnych uroczystościach, świętować na sportowo, uczestniczyć w koncertach, konferencjach czy wystawach. Miejskie wydarzenia zgromadziły tysiące dąbrowian.

Główne obchody odbyły się przed Pałacem Kultury Zagłębia. Poprzedziła je uroczysta msza święta za ojczyznę, która tradycyjnie odprawiona została w bazylice. Wcześniej złożono również kwiaty pod pomnikiem Żołnierza Zwycięzcy na gołonoskim placu Bema. W parku Hallera, po raz trzeci, zorganizowano „Dąbrowski bieg dla Niepodległej”, w którym wystartowało ponad 1000 osób.

Popołudniu w Fabryce Pełnej Życia nie zabrakło ogniska patriotyzmu, czyli wspólnego śpiewania z uczniami i nauczycielami Szkół Katolickich. W budynku odbudowanego warsztatu elektrycznego Defum dostępna była wystawa „Wolność dla Zagłębia”. Świąteczny dzień zakończył się w PKZ koncertem „Cała Polska śpiewa pieśni polskich kompozytorów”.

Rocznicowe wydarzenia odbyły się również w dniach poprzedzających 11 listopada. W piątek na skwerze przed „Sztygarką” złożono kwiaty pod Dębem Wolności. Placówki oświatowe włączyły się do ogólnopolskiej akcji „Szkoła do hymnu”, w czasie której uczniowie uroczyście odśpiewywali Mazurka Dąbrowskiego. W piątek i sobotę, w Fabryce Pełnej Życia odbyła się konferencja historyczna „Dąbrowska droga do niepodległości”, poświęcona dziejom miasta i regionu, wydarzeniom dotyczącym odzyskania niepodległości, które miały miejsce w Zagłębiu Dąbrowskim oraz działalności niepodległościowej związanym z nim osób. W niedzielę w FPŻ odbył się również „Koncert dla Niepodległej” w wykonaniu młodych adeptów Młodzieżowego Ośrodka Pracy Twórczej, a na scenie PKZ artyści Opery Śląskiej wystawili „Halkę” Stanisława Moniuszki – jedno z najsłynniejszych dzieł opery polskiej.

Głównymi organizatorami obchodów 101.rocznicy odzyskania niepodległości byli: Urząd Miejski, Pałac Kultury Zagłębia, Centrum Sportu i Rekreacji, Muzeum Miejskie „Sztygarka”, Młodzieżowy Ośrodek Pracy Twórczej i Miejska Biblioteka Publiczna. W organizację włączyły się również szkoły i przedszkola, stowarzyszenia i świetlice środowiskowe. W uroczystościach udział wzięli m.in. mieszkańcy, samorządowcy, parlamentarzyści, duchowieństwo, przedstawiciele organizacji pozarządowych i uczelni wyższych.

Fotorelacje:
– Uroczystości na placu Wolności
– Msza za ojczyznę
– III Dąbrowski bieg dla Niepodległej
– Ognisko patriotyzmu
– Złożenie kwiatów pod pomnikiem Żołnierza Zwycięzcy
– Złożenie kwiatów pod Dębem Wolności
– „Koncert dla Niepodległej” w wykonaniu MOPT
– Konferencja „Dąbrowska droga do niepodległości”
– Koncert chóru Zorza
– „Halka” na scenie PKZ
– Koncert „Cała Polska śpiewa pieśni polskich kompozytorów”
– Wystawa „Wolność dla Zagłębia”

Czytaj więcej

Wiadomości

Zima – wyzwania i obowiązki

Wiadomości

Segregujemy tekstylia

Wiadomości

Pilot od serca

Strona główna

Rok 2024 w Dąbrowie Górniczej w liczbach