Przejdź do menu głównego Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do treści

Dostępne skróty klawiszowe:

  • Tab Przejście do następnego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Shift + Tab Przejście do poprzedniego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Enter Wykonanie domyślnej akcji.
  • ALT + 1 Przejście do menu głównego.
  • ALT + 2 Przejście do treści.
  • Ctrl + Alt + + Powiększenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + - Pomniejszenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + 0 Przywrócenie domyślnego rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + C Włączenie/wyłączenie trybu kontrastowego.
  • Ctrl + Alt + H Przejście do strony głównej.
30 grudnia 2024

Tężnia w ząbkowickim amfiteatrze

Drukuj

W dawnym amfiteatrze w Ząbkowicach powstała tężnia solankowa. Prowadzą do niej nowe parkowe alejki, które zyskały nowoczesne oświetlenie. Wiosną, gdy tężnia zostanie na stałe uruchomiona, mieszkańcy z pewnością będą tu teraz chętnie spacerować.

Efektem trwających kilka miesięcy prac jest nie tylko wykonana z modrzewiowego drewna tężnia, ale również towarzysząca jej pergola. Na niej na początku przyszłego roku umieszczony zostanie jeszcze napis „ZĄBKOWICE”.

Nowa jest nie tylko tężnia, ale i aranżacja parkowej przestrzeni.

– W dawnym amfiteatrze powstał ciąg alejek, które z myślą o osobach z niepełnosprawnościami mają odpowiednie poziomy spadku. Cały teren zyskał także nowoczesne ledowe oświetlenie  – mówi Rafał Zwoliński, naczelnik Wydziału Inwestycji i Remontów w Urzędzie Miejskim w Dąbrowie Górniczej.

We wspomnianej tężni solanka spływać będzie ze śliwy tarniny, czyli gatunku krzewu z rodziny różowatych. W bezpośrednim sąsiedztwie, a także przy parkowych alejkach, zasiąść można na nowych ławkach. Dodatkowo większość z istniejących tu wcześniej betonowych siedzisk zyskała teraz drewniane siedziska.

Od strony alei Zwycięstwa powstały także dwa miejsca parkingowe dla osób z niepełnosprawnościami. Przy nich, a także przy samej tężni, zainstalowane zostały stojaki rowerowe.

Metamorfoza z Budżetu Obywatelskiego

Projekt „Amfiteatr pełen życia”, zakładający metamorfozę tego miejsca, został zgłoszony do Budżetu Obywatelskiego. W głosowaniu pomysł zyskał poparcie mieszkańców i został wybrany do realizacji w 2022 roku. Zawarte w nim założenia przełożono na konkretne rozwiązania, które zostały skonsultowane z mieszkańcami dzielnicy. Wartość inwestycji oszacowano wtedy na 890 tys. zł.

Czas nieco zweryfikował te założenia. W pierwszym postępowaniu przetargowym na realizację tej inwestycji nie wpłynęła żadna oferta. W dwóch kolejnych znacznie przekraczały założony budżet. Wykonawcę udało się wyłonić za czwartym razem. W połowie maja 2024 roku została nim firma Max-Bud1, która zaoferowała, że wykona prace za 1 mln 23 tys. zł.

Czytaj więcej

Strona główna

Rok 2024 w Dąbrowie Górniczej w liczbach

Kultura

O starości z uśmiechem na twarzy

Wiadomości

Trwa nabór do Wojewódzkiej Społecznej Rady do Spraw Osób Niepełnosprawnych

Nowe życie po otyłości