Przejdź do menu głównego Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do treści

Dostępne skróty klawiszowe:

  • Tab Przejście do następnego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Shift + Tab Przejście do poprzedniego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Enter Wykonanie domyślnej akcji.
  • ALT + 1 Przejście do menu głównego.
  • ALT + 2 Przejście do treści.
  • Ctrl + Alt + + Powiększenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + - Pomniejszenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + 0 Przywrócenie domyślnego rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + C Włączenie/wyłączenie trybu kontrastowego.
  • Ctrl + Alt + H Przejście do strony głównej.
24 września 2024

Wyniki V edycji Budżetu Obywatelskiego w Dąbrowie Górniczej

Drukuj

W 9-dniowym głosowaniu mieszkańcy zdecydowali, które projekty zostaną zrealizowane w 2025 roku. W sumie będzie ich aż 14, najwięcej w dotychczasowych pięciu edycjach Budżetu Obywatelskiego.

Głosowanie na projekty do Budżetu Obywatelskiego 2024 trwało od poniedziałku 9 września do wtorku 17 września. Mieszkańcy mogli oddawać głosy do godz. 23:59:59 i co ciekawe, ostatni głos oddany został o godz. 23:59:54 przez mieszkankę naszego miasta.

W głosowaniu wzięło udział 9726 mieszkanek i mieszkańców, z czego 573 osoby nie zostały poprawnie zidentyfikowane w bazie mieszkańców. Z tymi mieszkańcami pracownicy Wydziału Organizacji Pozarządowych i Aktywności Obywatelskiej kontaktowali się telefonicznie, by potwierdzić złożone oświadczenia o zamieszkiwaniu na terenie Dąbrowy Górniczej.

W przypadku gdy głosujący nie był mieszkańcem miasta lub nie odbierał telefonu, głos pozostawał nieważny. Tym samym z początkowych 573 nieważnych głosów przed weryfikacją, ostatecznie nieważnych pozostało jedynie 104, czyli niewiele ponad 1 proc. ogólnej liczby głosów.

Z ciekawostek: większość głosujących, bo aż 56.78 proc. stanowią kobiety, a 70.6 proc. głosów zostało oddanych z urządzeń mobilnych.

Szczegółowe statystyki i wiele innych ciekawostek można znaleźć na stronie Budżetu Obywatelskiego w Dąbrowie Górniczej.

W tym roku mieszkańcy postawili na zdrowie. Pierwsze miejsce w rankingu, z liczbą 3491 głosów zajął projekt „Zakup sprzętu medycznego i modernizacja wyposażenia dla oddziału onkologii klinicznej-1 mająca na celu poprawę standardu leczenia pacjentów oddziału”. Ze środków Budżetu Obywatelskiego zakupiony zostanie dodatkowy sprzęt medyczny oraz meblowy dla Oddziału Onkologii Klinicznej – 1 w Zagłębiowskim Centrum Onkologii.

Dużą popularnością w głosowaniu cieszyły się też projekty związane ze sportem, edukacją i kulturą oraz projekty społeczne. Mieszkańcy nie zapomnieli również o bezpieczeństwie. W ramach środków Budżetu Obywatelskiego na terenie miasta w 10 jednostkach użyteczności publicznej zamontowane zostaną defibrylatory AED.

Projekty wybrane do realizacji w ramach Budżetu Obywatelskiego zostały wyłonione na zasadzie rankingu.

Co to oznacza?

Na podstawie rankingu przyznawano z sumy 5,8 mln zł środki niezbędne do realizacji projektu,
w kolejności od projektu, który otrzymał największą liczbę punktów, aż do wyczerpania wszystkich środków. W przypadku, w którym nie wystarczało środków na realizację kolejnego projektu na liście, za przeznaczony do realizacji uznawano kolejny, który mieścił się w kwocie, jaka pozostała do dyspozycji.

LISTA PROJEKTÓW WYBRANYCH DO REALIZACJI W 2025 ROKU:

1. Zakup sprzętu medycznego i modernizacja wyposażenia dla oddziału onkologii klinicznej-1 mająca na celu poprawę standardu leczenia pacjentów oddziału

Liczba punktów: 3491; szacunkowa kwota: 500 000 zł

Projekt zakłada modernizację Oddziału Onkologii Klinicznej 1 Zagłębiowskiego Centrum Onkologii poprzez zakup sprzętu medycznego /m.in. fotele do chemioterapii, łóżka oraz wyposażenia meblowego – szafki, krzesła.

2. Sieć ogólnodostępnych AED na terenie miasta Dąbrowa Górnicza

Liczba punktów: 3169 ; szacunkowa kwota: 175 000 zł

Celem projektu jest zakup i montaż 10 ogólnodostępnych defibrylatorów AED w miejscach użyteczności publicznej: 4 obiekty CSiR, MBP – siedziba główna oraz Filie nr 5 i 8, Fabryka Pełna Życia, Centrum Aktywności Obywatelskiej, Muzeum Miejskie „Sztygarka”. W ramach projektu zostaną przeprowadzone szkolenia z zakresu obsługi AED dla pracowników instytucji, w których zamontowane zostaną urządzenia. Defibrylator jest urządzeniem, które w momencie nagłego zatrzymania krążenia służy do ratowania życia ludzkiego. Ich montaż w obiektach użyteczności publicznej w mieście, w których licznie spotykają się mieszkańcy, wpłynie pozytywnie na wzrost poczucia bezpieczeństwa.

3. Bezpieczna Przejażdżka, Spokojny Spacer: Oświetlenie odcinka Park Zielona – Pogoria

Liczba punktów: 2893; szacunkowa kwota: 300 000 zł

Projekt zakłada wykonanie energooszczędnego oświetlenia na odcinku pomiędzy Parkiem Zielona a zbiornikiem wodnym Pogoria III, tworząc bezpieczny i komfortowy pieszo-rowerowy łącznik tych dwóch atrakcji miejskich W kosztach zadania ujęto wykonanie dokumentacji projektowej.

4. Dąbrowska Przystań – bezpłatne konsultacje psychologiczne dla dzieci i młodzieży

Liczba punktów: 2493; szacunkowa kwota: 272 880 zł

Celem projektu jest stworzenie bezpiecznego miejsca, gdzie dzieci i młodzież mogą znaleźć wsparcie w trudnych chwilach. W założeniach projektu jest zapewnienie 500 bezpłatnych godzin konsultacji psychologicznych dla dzieci i młodzieży, organizacja warsztatów dla rodziców, mających na celu zwiększenie ich świadomości na temat zdrowia psychicznego dzieci; przeprowadzenie kampanii edukacyjnej zwiększającej świadomość społeczną na temat zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. Realizacja projektu zostanie zlecona w trybie otwartego konkursu ofert zgodnie z art. 13 Ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.

5. Zielone przystanki ZTM

Liczba punktów: 2449; szacunkowa kwota: 40 000 zł

Projekt zakłada wykonanie nasadzeń zieleni /np. krzewy, rośliny zimozielone/ przy wiatach przystankowych na ul. Młodych, na ul. Kasprzaka oraz na ul. Tysiąclecia.

6. Dwujęzyczność z językiem angielskim w dąbrowskich przedszkolach

Liczba punktów: 2384; szacunkowa kwota 49 800 zł

Projekt zakłada wdrożenie wychowania w dwujęzyczności zamierzonej z językiem angielskim w najmłodszych grupach we wszystkich publicznych przedszkolach. Codzienne zajęcia odbywać się będą w formie krótkich (ok 15 minut), codziennych aktywności. Dzięki projektowi najmłodsze przedszkolaki każdego dnia będą mieć zapewnione osłuchiwanie się z językiem angielskim. Zajęcia prowadzone będą przez wyszkoloną i wyposażoną kadrę. Te innowacyjne zajęcia pozwolą na całkiem inne podejście do nauki języka angielskiego – nie jako obcego, a jako drugiego! Projektem objęte będą dzieci w najmłodszych grupach przedszkolnych. Projekt umożliwi najmłodszym z naszego miasta codzienny kontakt z językiem angielskim.

7. Pogoria I – Rewitalizacja, modernizacja, rozkwit!

Liczba punktów: 1882; szacunkowa kwota: 3 100 000,00 zł

Projekt zakłada modernizację terenu wypoczynkowo-rekreacyjnego przy zbiorniku wodnym Pogoria I. Pierwszym etapem realizacji zadania będzie przeprowadzenie konsultacji społecznych z mieszkańcami, w ramach których opracowana zostanie ogólna koncepcja zagospodarowania dla terenu wokół zbiornika wraz z drogą dojazdową i plażą miejską oraz pierwszy etap realizacji zadania.

8. Kobieca Moc w Świecie Jiu-Jitsu

Liczba punktów: 1719; szacunkowa kwota: 28 000,00 zł

Projekt ma na celu promowanie aktywności fizycznej oraz budowanie pewności siebie i siły wśród mieszkanek miasta poprzez treningi brazylijskiego jiu-jitsu. Celem projektu jest zachęcenie kobiet do regularnej aktywności fizycznej, budowanie poczucia pewności siebie i samodzielności poprzez naukę skutecznych technik samoobrony. Realizacja projektu zostanie zlecona w trybie otwartego konkursu ofert zgodnie z art. 13 Ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.

9. BiblioRoom

Liczba punktów: 1642; szacunkowa kwota: 60 000,00 zł

Projekt polega na stworzeniu przyjemnej i inspirującej przestrzeni do spotkań, czytania książek oraz odpoczynku w siedzibie Miejskiej Biblioteki Publicznej. W ramach zadania planuje się aranżację nowej przestrzeni w holu dolnym oraz wyposażenie jej sofy do czytania, szklane witryny, stoliki, oświetlenie oraz zieleń, która ma sprzyjać relaksowi w towarzystwie ciekawych ludzi i dobrych książek. Projekt biblioroom będzie promocją czytelnictwa i kultury literackiej. Będzie to miejsce spotkań, wymiany poglądów i rozmów.

10. Razem przeciw mowie nienawiści

Liczba punktów: 1505; szacunkowa kwota: 49 000,00 zł

Celem projektu jest organizacja wydarzeń dla 18 Dzielnic Miasta, mających na celu zwiększenie świadomości społeczności na problem dyskryminacji przejawiającej się m.in. w rzeczywistej i internetowej mowie nienawiści. Realizacja projektu zostanie zlecona w trybie otwartego konkursu ofert zgodnie z art. 13 Ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.

11. Z uśmiechem na buzi – rowerem, na hulajnodze i deskorolce do szkoły!

Liczba punktów: 1447; szacunkowa kwota: 460 000,00 zł

Celem projektu jest popularyzacja wśród dzieci i młodzieży uczęszczających do szkół korzystania z ekologicznych środków transportu oraz zapewnienie bezpiecznego zaparkowania i pozostawienia swoich pojazdów w sposób uporządkowany na okres trwania zajęć szkolnych. Projekt dotyczy zakupu i montażu urządzeń do parkowania rowerów, deskorolek oraz stojaków na deskorolki w Szkołach Podstawowych nr 10, 11, 12, 13, 16, 18, 20, 29, w Zespołach Szkolno-Przedszkolnych 6 i 7 oraz w Zespole Szkół nr 4, zgodnie z lokalizacją na mapie.

12. Rozwój infrastruktury sportowej w naszej gminie poprzez zakup i udostępnienie mieszkańcom stołów do Teqballa.

Liczba punktów: 1443; szacunkowa kwota: 96 000,00 zł

Celem projektu jest poszerzenie oferty sportowej poprzez zwiększenie infrastruktury do uprawiania nowych dyscyplin sportowych. W ramach zadania przewidziany jest zakup 5 stołów do Teqballa wraz z osprzętem tj., piłki, tablice informacyjne z zasadami gry oraz przystosowanie terenu pod montaż stołu. Lokalizacje stołów:
1. Stadion Piłkarski w Ząbkowicach
2. Stadion Piłkarski przy ul. Konopnickiej
3. Stadion Piłkarski w Strzemieszycach Wielkich
4. Centrum Sportów Letnich i Wodnych Pogoria III
5. Centrum Sportów Letnich i Wodnych w Parku Zielona

13. Zielona strefa kultury

Liczba punktów: 1423; szacunkowa kwota: 225 000,00 zł

Projekt zakłada zagospodarowanie przestrzeni zielonej za budynkiem Biblioteki Głównej w Dąbrowie Górniczej ul. Kościuszki 25. W ramach zadania przewidziane jest: wykonanie alejek spacerowych, nasadzenia zieleni, budowa oświetlenia i montaż elementów małej architektury (ławki, siedziska).

14. Gospodynie integrują tereny zielone

Liczba punktów: 1375; szacunkowa kwota: 49 800,00 zł

Koła Gospodyń Wiejskich, a obecne Stowarzyszenia Kół Gospodyń są symbolem zielonej Dąbrowy Górniczej, historią kultury ludowej i tradycji, ale również tętniącym życiem i radością małą cząstką każdej dzielnicy. Celem projektu jest integracja Stowarzyszeń Kół Gospodyń z mieszkańcami swojej dzielnicy i z gospodyniami z innych dzielnic podczas wspólnych spotkań w ramach jednodniowych wycieczek.
Realizacja projektu zostanie zlecona w trybie otwartego konkursu ofert zgodnie z art. 13 Ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.

Czytaj więcej

Kultura

Weekend w mieście

Biznes

Zbliża się finał konkursów biznesowych

Wiadomości

Bożena Borowiec zastępcą prezesa zarządu PFRON

Nieruchomości

Wykazy nieruchomości przeznaczonych do sprzedaży